Fantastyka to jeden z moich ulubionych gatunków. Jednak mam wrażenie, że wciąż jest on mocno niedoceniany. Spotkałam się również z opiniami ludzi, którzy twierdzą, że fantastyka jest gatunkiem dla dzieciaków, a dorośli ludzie nie mogą go czytać - no chyba, że są niedojrzali, albo mają jakieś braki, np. w edukacji. Ja jednak uwielbiam ten gatunek. Jest on tak różnorodny i można w nim znaleźć tyle motywów i podgatunków, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego postanowiłam nieco bardziej zagłębić się w ten gatunek i trochę więcej się o nim dowiedzieć - a przy okazji przybliżyć go innym poprzez pisanie o nim na blogu. Mam nadzieję, że dzięki temu trochę odczaruję ten gatunek i zmotywuję się do tego, żeby go bardziej zgłębić.
Dziś chciałabym skupić się na podgatunkach fantastyki. A zatem najpopularniejszymi rodzajami książek fantasy są:
- High Fantasy:Książki z tego podgatunku charakteryzują się rozbudowanym światem, często z własnym systemem magicznym, językami i historią.
Przykłady powieści/serii z powyższego gatunku:
"Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, "Gra o Tron" George'a R.R. Martina. - Low Fantasy:
W tym przypadku akcja rozgrywa się w rzeczywistym świecie, ale z elementami magicznymi. Zauważyłam, że w tym przypadku kiedy ktoś chce uniknąć określenia fantastyka to o książkach z tego podgatunku mówi, że zawierają realizm magiczny. Mam poczucie, że dzieje się tak w przypadkach:
- ktoś lubi ten gatunek, ale obraca się w kręgach, w których wstydzi się przyznać, że sięga po fantastykę (pff - wtedy zmieniłabym towarzystwo z którym rozmawiam o książkach, chociaż rozumiem, że czasem to jest trudne)
- w przypadku, kiedy powieść tego typu przebije się jakimś cudem do środowiska naukowego lub zdobędzie nagrodę w jakimś ważnym konkursie wokół którego zgromadzeni są ludzie, którzy nie uznają fantastyki. Wtedy bywa tak, że książka, którą można zakwalifikować do low fantasy określana jest jako ta, w której autor zastosował właśnie realizm magiczny.
Świetnym przykładem książek, które można podpiąć do tego podgatunku są powieści i zbiory opowiadań Neila Gaimana, którymi zachwycam się od lat. - Urban Fantasy:
Fabuła osadzona w miejskim środowisku, gdzie magia i nadprzyrodzone istoty współistnieją z codziennym życiem.
Przykłady:
- książki Cassandry Clare, np. "Miasto Kości", "Miasto popiołów", "Miasto szkła", seria "Diabelskie maszyny",
- seria "Materia Prima", Adama Przechrzty,
- seria "Czas żniw", S. Shannon,
- seria "Trylogia Nadzoru", Ch. Fletcher.
- druga era "Ostatniego Imperium" autorstwa Brandona Sandersona ("Stop prawa", "Cienie tożsamości", "Żałobne opaski", "Zaginiony metal") - Dark Fantasy:
Łączy elementy fantasy z horrorem, często przedstawiając mroczny i brutalny świat.
Z tym podgatunkiem nie miałam zbyt dużo do czynienia, ale jeszcze wszystko przede mną, bo podobno "Malazańska Księga Poległych" S. Eriksona jest zaliczana do tego podgatunku, a tę serię mam w planach. :) Jednak książką, którą czytałam i mogłabym tu o niej wspomnieć jest "Alicja", Ch. Henry. - Epic Fantasy:
Obszerniejsze opowieści z wieloma wątkami i postaciami, często skupiające się na wielkich bitwach i konfliktach między dobrem a złem.
Przykłady:
- seria "Ziemiomorze" Ursuli K. Le Guin. (mam w planach),
- pierwsza era "Ostatniego Imperium" - o tych książkach pisałam m. in. w notce "3 serie, które są dla mnie ważne.". A jeżeli chcecie bliżej zapoznać się z tematem to zapraszam do recenzji pierwszego tomu: "Z mgły zrodzony" ,kolejnego tomu: "Studnia wstąpienia", a także recenzji ostatniego tomu: "Bohater wieków". - Sword and Sorcery:
Fabuły tego typu powieści koncentrują się na przygodach bohaterów, często wojowników, w świecie pełnym magii i nadprzyrodzonych stworzeń.
Przykłady powieści z tego podgatunku:
- "Ostatnie życzenie", A. Sapkowski,
- "Miecz przeznaczenia", A. Sapkowski. - Fairy Tale Fantasy:
Inspirowane klasycznymi baśniami, często z nowoczesnym podejściem lub reinterpretacją znanych historii.
Przykłady:
- Saga Księżycowa ("Cinder", "Scarlet", "Cress", "Winter", "Fairest") M. Meyer,
- "Alicja", Ch. Henry,
- "Grimm City. Wilk", J. Ćwiek
-"Gwiezdny pył", N. Gaiman,
- "Baśnie na wygnaniu", B. Willingham i in.
Mniej popularnymi podgatunkami fantastyki są: - Angel fantasy to podgatunek fantastyki, który koncentruje się na postaciach anielskich oraz ich interakcji z ludźmi i innymi istotami nadprzyrodzonymi. W odróżnieniu od tradycyjnych wizerunków aniołów, które często przedstawiają je jako istoty czysto dobre, w angel fantasy często ukazuje się bardziej złożoną naturę tych postaci. Anioły mogą być przedstawiane jako istoty zmagające się z własnymi konfliktami, mające wątpliwości moralne lub nawet działające w sposób niejednoznaczny.
Cechy charakterystyczne angel fantasy
- Motywy moralności i etyki: Historie często koncentrują się na moralnych dylematach, jakie napotykają anioły, ich relacjach z ludźmi oraz innymi nadprzyrodzonymi istotami.
- Interakcja z ludźmi: Anioły w angel fantasy często wchodzą w interakcje z ludźmi, co może prowadzić do odkrywania ludzkiej natury, miłości, poświęcenia, a także konfliktów.
- Elementy mitologiczne i religijne: Wiele dzieł czerpie z tradycji religijnych i mitologicznych, ale reinterpretując je w nowoczesny sposób.
- Ciemniejsze wątki: W przeciwieństwie do klasycznych przedstawień aniołów, angel fantasy może zawierać mroczne motywy, takie jak upadłe anioły, walka z demonami czy wewnętrzne zmagania.
Przykłady powieści z tego podgatunku:
Seria książek, w której anioły i półanioły (Nephilim) odgrywają kluczową rolę w walce z demonami. Historia koncentruje się na Clary Fray, która odkrywa swoje związki z tym światem.
- Seria "Zastępy niebios" M. L. Kossakowskiej, w której anioły muszą się zmierzyć z tym, że pewnego dnia odkrywają, że Bóg opuścił niebo.
Z tej serii pisałam recenzje dwóch pierwszych tomów: "Żarna niebios" oraz "Siewca Wiatru"
- "Dobry omen", Terry Pratchett i Neil Gaiman
9. Słowiańska fantastyka
- "Nawia", zbiór opowiadań
Ja nie czytam fantastyki, ale w żaden sposób nie krytykuję tego gatunku literackiego. Po prostu nie trafia w mojej gusta czytelnicze.
OdpowiedzUsuńRozumiem. Na szczęście książek i ich gatunków jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.
UsuńFantastyka to tak pojemy gatunek, że w książkach z tego nutu można znaleźć niemal wszystko.
OdpowiedzUsuńOj tak - czasem sama się dziwię, że jest tak pojemny.
UsuńJa nie mogłabym się zdecydować, który rodzaj fantastyki jest moim ulubionym. W każdym znajdę coś dla siebie.
OdpowiedzUsuńJa w sumie też nie umiem się ograniczyć. :)
UsuńCzasami sięgam po fantastykę, ale bardziej tą baśniową, bez potworów i maszkar :)
OdpowiedzUsuńRozumiem. W książkach fantasy potrafią się zdarzyć różne maszkary i nie każdemu to odpowiada.
UsuńBardzo fajny post. Sama dopiero niedawno dla siebie odkryłam fantastykę.
OdpowiedzUsuńBardzo mnie cieszy Twój komentarz i w takim razie mam nadzieję, że znajdziesz u mnie mnóstwo inspiracji. :)
UsuńJa rzadko sięgam po fantastykę. Wolę jednak bardziej przyziemne tematy. Paradoksalnie z wiekiem fantastyka kusi mnie coraz bardziej, a nie coraz mniej
OdpowiedzUsuńO no widzisz, ja w sumie też im jestem starsza tym chętniej sięgam po fantastykę, pomimo tego, że sięgam po nią od lat
UsuńNie przypuszczałam, że jest tak dużo odmian fantastyki. Bardzo lubię czytać książki z tej grupy. Ostatnio przeze mnie czytane to "Królestwo czarnego łabędzia" . Autorzy tychże książek, mają rozbudowaną pomysłowość i nierzadko umieją czytelnika,przenieść w opisywany przez nich świat.
OdpowiedzUsuńA to tylko najpopularniejsze gatunki. Ja mam zamiar nieco rozszerzyć temat i go opisać, a przede wszystkim sięgać po książki z takich podgatunków fantastyki jak np. steampunk czy diselpunk, które też lubię.
UsuńKilka razy próbowałam czytać fantastykę, jednak nie złapałam bakcyla, pozostanę przy kryminałach :)
OdpowiedzUsuńRozumiem. Każdy ma swój gust, więc niech każdy czyta to co chce. :)
UsuńNie będę ukrywać, że fantastyka to nie moje klimaty, ale całkiem niedawno przeczytałam jedną książkę z tego gatunku i nawet mi się spodobała, więc może kiedyś się przekonam do fantastyki 😊
OdpowiedzUsuń