Fantastyka - to przecież taki głupi i banalny gatunek!

Fantastyka to jeden z moich ulubionych gatunków. Jednak mam wrażenie, że wciąż jest on mocno niedoceniany. Spotkałam się również z opiniami ludzi, którzy twierdzą, że fantastyka jest gatunkiem dla dzieciaków, a dorośli ludzie nie mogą go czytać - no chyba, że są niedojrzali, albo mają jakieś braki, np. w edukacji. Ja jednak uwielbiam ten gatunek. Jest on tak różnorodny i można w nim znaleźć tyle motywów i podgatunków, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego postanowiłam nieco bardziej zagłębić się w ten gatunek i trochę więcej się o nim dowiedzieć - a przy okazji przybliżyć go innym poprzez pisanie o nim na blogu. Mam nadzieję, że dzięki temu trochę odczaruję ten gatunek i zmotywuję się do tego, żeby go bardziej zgłębić. 




Dziś chciałabym skupić się na podgatunkach fantastyki. A zatem najpopularniejszymi rodzajami książek fantasy są:

  1. High Fantasy:

    Książki z tego podgatunku charakteryzują się rozbudowanym światem, często z własnym systemem magicznym, językami i historią.

    Przykłady powieści/serii z powyższego gatunku:

    "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, "Gra o Tron" George'a R.R. Martina.

  2. Low Fantasy:

    W tym przypadku akcja rozgrywa się w rzeczywistym świecie, ale z elementami magicznymi. Zauważyłam, że w tym przypadku kiedy ktoś chce uniknąć określenia fantastyka to o książkach z tego podgatunku mówi, że zawierają realizm magiczny. Mam poczucie, że dzieje się tak w przypadkach:

    - ktoś lubi ten gatunek, ale obraca się w kręgach, w których wstydzi się przyznać, że sięga po fantastykę (pff - wtedy zmieniłabym towarzystwo z którym rozmawiam o książkach, chociaż rozumiem, że czasem to jest trudne)

    - w przypadku, kiedy powieść tego typu przebije się jakimś cudem do środowiska naukowego lub zdobędzie nagrodę w jakimś ważnym konkursie wokół którego zgromadzeni są ludzie, którzy nie uznają fantastyki. Wtedy bywa tak, że książka, którą można zakwalifikować do low fantasy określana jest jako ta, w której autor zastosował właśnie realizm magiczny. 

    Świetnym przykładem książek, które można podpiąć do tego podgatunku są powieści i zbiory opowiadań Neila Gaimana, którymi zachwycam się od lat.


  3. Urban Fantasy:

    Fabuła osadzona w miejskim środowisku, gdzie magia i nadprzyrodzone istoty współistnieją z codziennym życiem. 

    Przykłady:
    - książki Cassandry Clare, np. "Miasto Kości", "Miasto popiołów", "Miasto szkła", seria "Diabelskie maszyny"
    - seria "Materia Prima", Adama Przechrzty, 
    - seria "Czas żniw", S. Shannon, 
    - seria "Trylogia Nadzoru", Ch. Fletcher.
    - druga era "Ostatniego Imperium" autorstwa Brandona Sandersona ("Stop prawa", "Cienie tożsamości", "Żałobne opaski", "Zaginiony metal")

  4. Dark Fantasy:

    Łączy elementy fantasy z horrorem, często przedstawiając mroczny i brutalny świat. 

    Z tym podgatunkiem nie miałam zbyt dużo do czynienia, ale jeszcze wszystko przede mną, bo podobno "Malazańska Księga Poległych" S. Eriksona jest zaliczana do tego podgatunku, a tę serię mam w planach. :) Jednak książką, którą czytałam i mogłabym tu o niej wspomnieć jest "Alicja", Ch. Henry. 

  5. Epic Fantasy:

    Obszerniejsze opowieści z wieloma wątkami i postaciami, często skupiające się na wielkich bitwach i konfliktach między dobrem a złem.

    Przykłady:
    - seria "Ziemiomorze" Ursuli K. Le Guin. (mam w planach),
    - pierwsza era "Ostatniego Imperium" - o tych książkach pisałam m. in. w notce "3 serie, które są dla mnie ważne.". A jeżeli chcecie bliżej zapoznać się z tematem to zapraszam do recenzji pierwszego tomu: "Z mgły zrodzony" ,kolejnego tomu: "Studnia wstąpienia", a także recenzji ostatniego tomu: "Bohater wieków"


  6. Sword and Sorcery:

    Fabuły tego typu powieści koncentrują się na przygodach bohaterów, często wojowników, w świecie pełnym magii i nadprzyrodzonych stworzeń.

    Przykłady powieści z tego podgatunku: 
    - "Ostatnie życzenie", A. Sapkowski, 
    - "Miecz przeznaczenia", A. Sapkowski. 


  7. Fairy Tale Fantasy:

    Inspirowane klasycznymi baśniami, często z nowoczesnym podejściem lub reinterpretacją znanych historii.

    Przykłady:
    - Saga Księżycowa ("Cinder", "Scarlet", "Cress", "Winter", "Fairest") M. Meyer, 
    - "Alicja", Ch. Henry, 
    - "Grimm City. Wilk", J. Ćwiek
    -"Gwiezdny pył", N. Gaiman,
    - "Baśnie na wygnaniu", B. Willingham i in. 

    Mniej popularnymi podgatunkami fantastyki są:

  8. Angel fantasy to podgatunek fantastyki, który koncentruje się na postaciach anielskich oraz ich interakcji z ludźmi i innymi istotami nadprzyrodzonymi. W odróżnieniu od tradycyjnych wizerunków aniołów, które często przedstawiają je jako istoty czysto dobre, w angel fantasy często ukazuje się bardziej złożoną naturę tych postaci. Anioły mogą być przedstawiane jako istoty zmagające się z własnymi konfliktami, mające wątpliwości moralne lub nawet działające w sposób niejednoznaczny.

    Cechy charakterystyczne angel fantasy
- Postacie anielskie: Anioły są głównymi bohaterami lub ważnymi postaciami w fabule. Mogą mieć różne formy, od tradycyjnych aniołów z pióropuszami po bardziej nowoczesne interpretacje.

- Motywy moralności i etyki: Historie często koncentrują się na moralnych dylematach, jakie napotykają anioły, ich relacjach z ludźmi oraz innymi nadprzyrodzonymi istotami.

- Interakcja z ludźmi: Anioły w angel fantasy często wchodzą w interakcje z ludźmi, co może prowadzić do odkrywania ludzkiej natury, miłości, poświęcenia, a także konfliktów.

- Elementy mitologiczne i religijne: Wiele dzieł czerpie z tradycji religijnych i mitologicznych, ale reinterpretując je w nowoczesny sposób.

- Ciemniejsze wątki: W przeciwieństwie do klasycznych przedstawień aniołów, angel fantasy może zawierać mroczne motywy, takie jak upadłe anioły, walka z demonami czy wewnętrzne zmagania.

Przykłady powieści z tego podgatunku:
 
"Dary Anioła" (ang. "The Mortal Instruments") - Cassandry Clare:

Seria książek, w której anioły i półanioły (Nephilim) odgrywają kluczową rolę w walce z demonami. Historia koncentruje się na Clary Fray, która odkrywa swoje związki z tym światem.

- Seria "Zastępy niebios" M. L. Kossakowskiej, w której anioły muszą się zmierzyć z tym, że pewnego dnia odkrywają, że Bóg opuścił niebo. 

Z tej serii pisałam recenzje dwóch pierwszych tomów: "Żarna niebios" oraz "Siewca Wiatru"

- "Dobry omen"
Terry Pratchett i Neil Gaiman

9. Słowiańska fantastyka

Fantastyka słowiańska to podgatunek fantastyki, który czerpie inspiracje z mitologii, folkloru i tradycji ludowej krajów słowiańskich. Obejmuje ona szeroki zakres tematów, postaci i motywów, które są związane z kulturą i historią Słowian. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych cech tego podgatunku:

- Mitologia i Folklor: Fantastyka słowiańska często sięga do bogatego dziedzictwa mitologicznego Słowian, włączając postacie takie jak Perun (bóg burzy), Weles (bóg podziemi) czy Mokosz (bogini płodności). Wiele opowieści nawiązuje do legend o rusałkach, domowikach, strzygach i innych istotach ludowych.

- Krajobraz i Miejsca: Akcja w fantastyce słowiańskiej często toczy się w malowniczych, leśnych krajobrazach, wsi, a także w magicznych miejscach, takich jak ośnieżone góry czy tajemnicze bagna. Te lokalizacje często mają swoje własne historie i legendy.

- Kultura i Tradycje: Autorzy fantastyki słowiańskiej często eksplorują zwyczaje, obrzędy i tradycje ludowe, co nadaje ich opowieściom autentyczności. Elementy takie jak święta, rytuały czy codzienne życie Słowian mogą być istotnym tłem dla fabuły.

- Elementy Magiczne: Magia w fantastyce słowiańskiej nie jest jedynie tłem, ale integralną częścią świata przedstawionego. Często występują różne formy magii, od czarów po zaklęcia, które mogą być przekazywane w rodzinach lub zdobywane przez bohaterów w trakcie ich przygód.

- Konflikty i Tematy Społeczne: Fantastyka słowiańska może poruszać ważne tematy społeczne, takie jak walka dobra ze złem, konflikt pomiędzy tradycją a nowoczesnością, czy napięcia między różnymi kulturami. Często przedstawiane są również dylematy moralne, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie.

- Postacie: W fantastyce słowiańskiej pojawiają się zarówno bohaterowie ludowi, jak i postacie mitologiczne. Często są to postacie o silnych cechach charakteru, które muszą stawić czoła trudnym wyzwaniom i pokonać własne ograniczenia.

Przykłady: 

- "Gołoborze", Aleksandry Seligi, w której skład wchodzą tomy: "Panna", "Matka", "Starucha"

- "Niedźwiedź i słowik", K. Arden, 
- "Nawia", zbiór opowiadań

Na tę chwilę to najbardziej interesujące dla mnie podgatunki fantastyki. Z czasem pewnie będę poszerzać tę notkę (swoją drogą myślę, że znajdzie się w stronach na górze, ze względu na to, że będę chciała wciąż aktualizować ten post). Mam nadzieję, że ten tekst jest dla was interesujący i wartościowy - tym bardziej, że jego przygotowanie zabrało mi trochę czasu, a to przy kilkumiesięcznym dziecku jest aktualnie nie lada wyczynem. 

Komentarze

  1. Ja nie czytam fantastyki, ale w żaden sposób nie krytykuję tego gatunku literackiego. Po prostu nie trafia w mojej gusta czytelnicze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. Na szczęście książek i ich gatunków jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.

      Usuń
  2. Fantastyka to tak pojemy gatunek, że w książkach z tego nutu można znaleźć niemal wszystko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak - czasem sama się dziwię, że jest tak pojemny.

      Usuń
  3. Ja nie mogłabym się zdecydować, który rodzaj fantastyki jest moim ulubionym. W każdym znajdę coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czasami sięgam po fantastykę, ale bardziej tą baśniową, bez potworów i maszkar :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. W książkach fantasy potrafią się zdarzyć różne maszkary i nie każdemu to odpowiada.

      Usuń
  5. Bardzo fajny post. Sama dopiero niedawno dla siebie odkryłam fantastykę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie cieszy Twój komentarz i w takim razie mam nadzieję, że znajdziesz u mnie mnóstwo inspiracji. :)

      Usuń
  6. Ja rzadko sięgam po fantastykę. Wolę jednak bardziej przyziemne tematy. Paradoksalnie z wiekiem fantastyka kusi mnie coraz bardziej, a nie coraz mniej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O no widzisz, ja w sumie też im jestem starsza tym chętniej sięgam po fantastykę, pomimo tego, że sięgam po nią od lat

      Usuń
  7. Nie przypuszczałam, że jest tak dużo odmian fantastyki. Bardzo lubię czytać książki z tej grupy. Ostatnio przeze mnie czytane to "Królestwo czarnego łabędzia" . Autorzy tychże książek, mają rozbudowaną pomysłowość i nierzadko umieją czytelnika,przenieść w opisywany przez nich świat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to tylko najpopularniejsze gatunki. Ja mam zamiar nieco rozszerzyć temat i go opisać, a przede wszystkim sięgać po książki z takich podgatunków fantastyki jak np. steampunk czy diselpunk, które też lubię.

      Usuń
  8. Kilka razy próbowałam czytać fantastykę, jednak nie złapałam bakcyla, pozostanę przy kryminałach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. Każdy ma swój gust, więc niech każdy czyta to co chce. :)

      Usuń
  9. Nie będę ukrywać, że fantastyka to nie moje klimaty, ale całkiem niedawno przeczytałam jedną książkę z tego gatunku i nawet mi się spodobała, więc może kiedyś się przekonam do fantastyki 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.