5 książek o Londynie lub z Londynem w tle.

Tak sobie myślę, że w ciągu roku jest wiele okazji, które sprawiają, że chcemy kogoś obdarowywać prezentami. Często to są książki i czasem nie mamy pomysłu na to jaką kupić tak, aby komuś się spodobała. Dlatego też pomyślałam, że wprowadzenie na bloga nowej serii związanej z polecaniem książek z pewnym motywem lub danego gatunku może okazać się pomocne nie tylko dla Was, ale czasem nawet dla mnie. :) 

Dzisiaj postanowiłam zebrać w jednym poście kilka pozycji z literatury faktu o Londynie i Anglii. Część z nich będzie to literatura historyczna, a część książek można nazwać reportażami. Ważną informacją jest też to, że nie wszystkie z nich przeczytałam, chociaż tak na prawdę to tylko kwestia czasu, bo każdą mam na swoim regale. 

"Artur Conan Doyle i sprawa morderstwa", Margalit Fox


Nie ma nic równie mylącego jak „oczywisty fakt”.
sir Arthur Conan Doyle – Przygody Sherlocka Holmesa

Sir Arthur Conan Doyle znany jest głównie jako twórca najsłynniejszego duetu detektywistycznego w historii literatury, czyli postaci Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Niewielu jednak wie, że ten szanowany dżentelmen i pisarz na początku XX wieku wcielił się w detektywa i zajął sprawą morderstwa.

W 1908 roku bogata kobieta została zamordowana w swoim domu w Glasgow. Sprawcą uznano Oscara Slatera – żydowskiego imigranta. Pomimo nieoczywistych dowodów świadczących o jego winie, został on osądzony i skazany.

Arthur Conan Doyle, oburzony niesprawiedliwością, wszczął własne dochodzenie. Używając metod i umiejętności, którymi obdarzył swoich literackich bohaterów, przeanalizował akta sprawy, zeznania i wypowiedzi świadków. Odkrył manipulację policji i prokuratorów, zgłębił środowisko Oscara Slatera i z ogromną determinacją dążył do poznania prawdy.

Margalit Fox łączy fascynującą historię prawdziwej zbrodni sprzed ponad stu lat z aktualnymi tematami. To porywająco napisane true crime osadzone u schyłku malowniczej epoki wiktoriańskiej. (opis od wydawcy)


Tej książki jeszcze nie czytałam, ale mam ją w najbliższych planach czytelniczych. Zatem jak ją tylko przeczytam na pewno podzielę się z Wami opinią. 


"Londyn. Miasto Queer." Peter AckroydFascynująca historia płci i seksu w jednej z najstarszych metropolii Europy

Peter Ackroyd odsłania tajemną historię Londynu w całym jej zróżnicowaniu, ze wszystkimi wabikami, ale także niebezpieczeństwami i okrucieństwami. W "Londynie. Mieście queer" Ackroyd spogląda na Londyn z zupełnie nowego punktu widzenia: dziejów i doświadczeń populacji gejowskiej.

Za rzymskich czasów Londinium pełne było lupanarów ("wilczych jam", czyli publicznych domów rozkoszy), fornice (burdeli) oraz thermae (łaźni). Potem nastał cesarz Konstantyn oraz jego biskupi, mnisi i misjonarze, Tak rozpoczął się nieprzerwany ciąg akceptacji i zakazów.

Ackroyd prowadzi nas w odmęty tajemnych dziejów Londynu, pokazuje i rozszalałych Normanów i szaleństwo egzekucji za sodomię w początkach XIX wieku. Wiedzie nas przez bary kawowe Soho z lat sześćdziesiątych XX wieku, opowiada o Gay Liberation, muzyce disco i zgrozie AIDS, aż po czasy współczesnych parad równości.

"Po swej szamańskiej arii na cześć Londynu ("Londyn: biografia") Peter Ackroyd przedstawił wartką, wciągającą, sporządzoną  w „kieszonkowym” formacie historię seksu w jego ukochanej metropolii".
Alasdair Lees, "Independent"

"Ackroyd ma encyklopedyczną wiedzę o Londynie, a poetycki instynkt pozwala mu wychwycić osobliwe, zapadające w pamięć zakola i wiry nurtu miejskiego życia… Na każdej stronicy Queer City napotykamy informacje  alarmujące lub fascynujące".
Craig Brown, "The Mail on Sunday"

"Gdyby istniała nagroda za najbardziej ekscytującą czy lubieżną listę tytułów rozdziałów, bezdyskusyjną zwyciężczynią zostałaby nowa książka Petera Ackroyda. Opowiada ona o brudzie i plugawości miasta, ale w sposób pełen wiedzy, a zarazem dowcipny. Poznajemy w niej rozciągnięte na wieki doświadczenie queer Londynu".
Robbie Milen, "The Times"

"Opowieść galopująca przez historię, niekiedy wstydliwą, a niekiedy bezwstydną, ukazuje prześladowania i rozkosze, szantaże i orgie".
Mark Sanderson, "Evening Standard"
- opis od wydawcy

Ta książka też już jakiś czas jest na mojej półce i mam nadzieję, że niebawem uda mi się ją przeczytać. W sumie jestem jej bardzo ciekawa i nie wiem czemu jeszcze po nią nie sięgnęłam. 


"Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower", Christopher Skaife


Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower, to twierdza i królestwo upadną.

Tej katastrofie ma zapobiec jedna osoba, której zadaniem jest strzec siedmiu niezwykłych ptaków i losu Wielkiej Brytanii.

Oto opowieść człowieka, który wykonuje najniezwyklejszą pracę – strażnika kruków w londyńskiej Tower.


W sercu nowoczesnej metropolii Christopher Skaife opiekuje się wyjątkowymi zwierzętami. Zaprasza nas do fascynującego świata ptaków obdarzonych zaskakującą inteligencją i złożonymi osobowościami.

Opowiada o karmieniu ich psimi ciasteczkami nasączonymi krwią i o pogoni za krukami-uciekinierami, które należy sprowadzić z powrotem do Tower. Pokazuje, jak bardzo przypominają ludzi, bo potrafią być zarówno okrutne, jak i wspaniałomyślne. Wyjaśnia, czemu odegrały tak ważną rolę w mitach i legendach – od prastarych podań po Grę o tron.

Przede wszystkim jednak opisuje niezwykłą przyjaźń, jaką go obdarzyły. W jego książce świat kruków, historia i magia splatają się w opowieść, która zaskakuje i porusza.

Tą książkę czytałam i pisałam Wam o niej niedawno w notce pt. "Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower", Christopher Skaife". Dlatego jeżeli jesteście ciekawi co jest w niej takiego wyjątkowego to zapraszam do powyższej notki. 

"Londyn" Edward Rutherfurd, 


Po Paryżu i Nowym Jorku, Edward Rutherfurd przedstawia nam fascynujące losy Londynu.

Z rozmachem opisuje ponad dwa tysiące lat historii tego miasta. Dzięki barwnym bohaterom, których pasjonujące losy misternie splatają się z historią miasta, ukazana zostaje cała bogata przeszłość Londynu. W miarę rozwoju metropolii jesteśmy świadkami powstawania amfiteatru w Londynie, budynku Tower of London,  Teatru Szekspirowskiego czy modnej dzielnicy West End.


To kolejna książka, która na półce czeka na swoją kolej, ale chciałabym ją zacząć jeszcze w tym roku. Jestem bardzo ciekawa historii tego miasta i myślę, że nie zawiodę się na tej publikacji. 


Tymczasem ostatnią książką o Londynie, którą chcę dziś Wam polecić jest...


"Londyn w czasach Sherlocka Holmesa", Ewa KaplanNa przełomie XIX i XX wieku Londyn był stolicą największego i najbogatszego imperium w dziejach świata. Stał się areną postępu materialnego, intelektualnego i moralnego. Pojawiły się: fotografia i „ruchome obrazki”, „bezkonne powozy” i metro napędzane parą, która „śmierdzi jak oddech krokodyla”. Londyn epoki wiktoriańskiej przyciąga „niesamowitym urokiem” pisarzy, malarzy, kompozytorów i aktorów. Są wśród nich Chopin, Norwid, Modrzejewska i Conrad.

Miasto ma jednak także swoją ciemną stronę. W ponurej dzielnicy Whitechapel grasuje Kuba Rozpruwacz. Niejaki doktor Crippen mgliście opowiada o nagłym zaginięciu żony. Gdy policja dokona makabrycznego odkrycia, on będzie już na statku do Kanady. O jego losach przesądzi nowy wynalazek – telegraf.

W kamienicy przy Baker Street 221B siedzi w fotelu, pykając fajkę, najsłynniejszy detektyw świata: Sherlock Holmes. Kiedy umiera, mężczyźni zakładają czarne opaski, kobiety czarne welony. Londyńska żałoba trwa tak długo, że Conan Doyle jest zmuszony wskrzesić swego bohatera. (opis od wydawcy). 


Jest to pierwsza książka o Londynie z czasów wiktoriańskich, po którą sięgnęłam. Po moją szerszą opinię odsyłam Was do notki pt. "Londyn w czasach Sherlocka Holmesa", Krystyna Kaplan.


Cieszę się, że jest coraz więcej tego typu książek, bo dzięki temu takie osoby jak ja mają szansę znaleźć coś dla siebie. A i pewnie dla osób, które interesują się historią Anglii i Londynem mogą okazać się ciekawe. Dajcie znać czy znacie którąś z powyższych książek, lub jakaś Was zainteresowała. 

Komentarze

 1. "Miasto Sherlocka Holmsa", a jakżeby inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe propozycje. Czasem Londyn pojawia się z książkach, które czytam, szczególnie w powieściach historycznych. Ostatnio chyba był w XVIII-wiecznym anturażu i o ile dobrze pamiętam była to książka "Błękit" Nancy Bilyeau. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w ogóle mam jakąś dziwną słabość do tego miasta - mimo tego, że nigdy w nim nie byłam...w sumie może właśnie to dlatego tak często sięgam po książki z Londynem w tle. :)

   Usuń
  2. Też nigdy tam nie byłam, ale chciałabym kiedyś odwiedzić to miasto. :)

   Usuń
  3. W takim razie życzę nam obu, żeby udało nam się tam pojechać. :)

   Usuń
 3. Ciekawy pomysł na serię i ciekawe książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam żadnego z tych tytułów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że każdy z nich jest wart przeczytania.:) Nie tylko w momencie, w którym interesuje się historią Anglii.

   Usuń
 5. Osobiście wolę nieco inne powieści i nie znam także nikogo z mojego kręgu, kto interesuje się historią Anglii i Londynem, dlatego tym razem spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakie ciekawe propozycje. Z tego wykazu czytałam tylko jedną pozycję, więc dobrze wiedzieć, że takowe są na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawe tytuły :) kilka z nich jest na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli ktoś lubi ten temat na pewno przeczyta. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam tych książek, ogólnie, chyba jeszcze nie czytałam żadnej książki z Londynem w tle ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto dać szansę Londynowi i książkom nie tyko historycznym, ale w ogóle powieściom, których akcja jest osadzona w tym mieście.

   Usuń
  2. W takim razie będę miała na uwadze takie książki, tylko póki co trochę mi z nimi nie po drodze 😊

   Usuń
  3. Rozumiem. :) W ogóle mam wrażenie, że póki co sięgamy po książki z zupełnie innych rejonów literatury. ;)

   Usuń
 10. Mnie Londyn kojarzy się zawsze z Harrym Potterem ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa tematyka, jeśli ktoś lubi Londyn i interesuje się tym miastem to warto poczytać książki na ten temat:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem nie tylko miłośnicy tego miasta mogliby się zakochać w tych książkach...chociażby ci, którzy lubią Sherlocka Holmesa spokojnie mogliby dać im szansę. :)

   Usuń
 12. Nie miałam okazji czytać tych książek. Może kiedyś się to zmieni.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam żadnej z tych książek, ale "Londyn" mam w planach już od jakiegoś czasu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w ogóle mam w planach wszystkie książki tego autora...chociaż nieco mnie przerażają pod względem objętości.

   Usuń
 14. Świetny pomysł ze wspólnym motywem! Czytałam "Dublin" Rutherfurda, więc mniej więcej wiem, czego spodziewać się po "Londynie", ale mam ochotę przeczytać "Strażnika kruków"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Strażnik kruków" jest świetny i bardzo dobrze się przy nim bawiłam, a przy okazji dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. :)

   Usuń
 15. Mnie najbardziej zaintrygowały ostatnie dwie pozycje i myślę, że właśnie na nie bym się skusiła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że w końcu się na nie skusisz.;)

   Usuń
 16. Lubię przygody Sherlocka Holmesa ♥

  OdpowiedzUsuń
 17. Żadnej z tych książek jeszcze nie miałam okazji czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nigdy nie bylam w Londynie, musze sie w koncu tam wybrac ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kochana obserwuje i w wolnej chwili zapraszam Cię do mojego królestwa. Dopiero się rozkrecam, ale wierze, ze na dlugo :) https://synergia-zmyslow.blogspot.com/
  Pozdrawiam,
  Anna Zuzanna

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawe zestawienie książek o Londynie. Nie znam żadnej z nich, nie byłam w tym mieście, ale kusi mnie "Londyn" Edwarda Rutherfurda, zresztą podobnie jak pozostałe książki tego autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Fajne zestawienie, na pewno sięgnę po "Londyn w czasach Sherlocka Holmesa" :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.