"Hotel dla uczuć"


"Uczucia występują we wszystkich kształtach i rozmiarach.Jedne są duże, a inne - małe."
"Hotel dla uczuć" to świetna książka, która stanowi punkt wyjścia do rozmów z dziećmi o uczuciach oraz ich wyrażaniu, a także o tym jak dbać o siebie kiedy w naszym hotelu zagoszczą mniej przyjemne uczucia takie jak np. smutek czy złość.
"Niektóre uczucia pozostają właściwie niewidoczne. Nie wiadomo nawet, że są tuż obok, dopóki światło nie padnie na nie w odpowiedni sposób."
Powyższa książka jest naprawdę niezwykła i żałuję, że jak ja byłam mała nie było tylu cudownych książeczek, które ułatwiałyby rodzicom pewne rozmowy.
Oprócz "Hotelu dla uczuć", ukazała się również inna książka Lidii Branković, a mianowicie:
"Miejsce dla cieni"

"Każdy z nas ma w sobie takie miejsce,które jest głęboko ukryte i całkowicie sekretne.Jest tak ukryte i tak sekretne,że łatwo zapomnieć o jego istnieniu.W tym tajemniczym miejscu lubią się bawić Cienie."
"Miejsce dla Cieni" to świetne uzupełnienie "Hotelu dla uczuć". I powiem Wam, że nie spodziewałam się, że kiedykolwiek będę trzymała w rękach świetną książkę dla dzieci traktującą o pracy z cieniem. Żeby móc dalej pisać o tej książeczce myślę, że warto wspomnieć o tym czym jest praca z cieniem.
Otóż cieniem nazywamy nieświadomą część osobowości, z którą ego się nie identyfikuje. Może on zawierać wyparte pragnienia, emocje, negatywne cechy i wzorce zachowań. Natomiast praca z cieniem polega na zgłębianiu się w te aspekty siebie. Celem pracy z cieniem jest rozpoznanie, akceptacja i integracja tych aspektów, co pozwala na pełniejsze zrozumienie siebie i rozwój. Na przykład, jeżeli ktoś doświadcza trudności w relacjach z innymi, może to być spowodowane nieświadomie wypartymi pragnieniami lub negatywnymi cechami, które stanowią cień. Praca z cieniem może pomóc w identyfikacji tych aspektów i ich integracji, co może prowadzić do lepszych relacji oraz większego poczucia własnej wartości.
Jak widzicie temat cienia i pracy z nim jest dość trudny i skomplikowany. Jednak autorka ogrywa go w bardzo przystępny sposób oddając w ręce rodziców i opiekunów dzieci świetne narzędzie, które będzie dobrym początkiem rozmów o emocjach oraz zwiększaniu samoświadomości przez dzieci. Książki są polecane dla dzieci w wieku 9 - 12 roku życia. Jednak myślę, że w pewnych przypadkach można poczytać je z młodszymi dziećmi - wszystko zależy od dojrzałości dziecka, a moim zdaniem rodzic potrafi wyczuć to czy jego pociecha jest na coś gotowa.
Mam nadzieję, że Lidia Branković będzie płodną pisarką i wyda jeszcze wiele książek dla dzieci - a ja po każdą z nich będę sięgać w ciemno.
Fajne propozycje :) w czasie, gdy dzieci spędzają dużo czasu z elektronicznymi gadżetami takie książki na pewno się przydadzą, aby je zachęcić do czytania :)
OdpowiedzUsuńDobrze, że ten temat jest podany w przystępny sposób. Ja też lubię kupować książki dla swoich dzieci.
OdpowiedzUsuńDziękuję za inspirację. Zbliża się Dzień dziecka, więc będzie to idealny moment na kupienie takich wartościowych książeczek.
OdpowiedzUsuńDla dzieciaczków książki w sam raz, widzę że warto po nie sięgnąć.
OdpowiedzUsuńObecnie jest tyle ciekawych i ładnie wydanych książek dla dzieci!
OdpowiedzUsuńPrzepięknie wydana książka, idealna na prezent.
OdpowiedzUsuńObecnie wydawane książki dla dzieci są naprawdę piękne! Sama bardzo lubię kupować je na prezenty, jeśli mam okazję ;)
OdpowiedzUsuńFajne. Trzeba dzieci uczyć, że każda emocja i uczucia są ważne i nas o czymś informują. :)
OdpowiedzUsuńNie będą już od lat dzieckiem i tak chętnie bym do tych książek zajrzała :)
OdpowiedzUsuńWyglądają na bardzo wartościowe lektury.
OdpowiedzUsuń