Zapowiedzi listopada 2021r.

  Witajcie, 

w listopadzie będzie miało premierę lub wznowienie kilka ciekawych książek. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami tym co zwróciło moją uwagę. A w przypadku listopada było w czym wybierać...

3 listopada 2021r.

"Obserwatorzy spoza czasu", H. P. Lovecraft, A. Derleth


Groźne miejsca, pradawne rytuały i magiczne obrzędy w niezapomnianym tomie opowieści mistrza niesamowitości

Wydane pośmiertnie i opracowane przez Augusta Derletha opowiadania H.P. Lovecrafta mają wiele cech wspólnych. Traktują o losach potomków rodów Whateleyów, Marshów lub Bishopów - samotników przybywających do odludnej krainy mrocznych puszcz Nowej Anglii, by zamieszkać w posiadłościach, które kryją wiele sekretów i zagadek z przeszłości. H.P. Lovecraft, twórca niezwykłej mitologii Cthulhu, pozostawił po sobie wiele notatek, projektów i niedokończonych opowiadań, a August Derleth podjął się trudnego dzieła połączenia tych fragmentów w całość, tworząc ze znanych wątków nowe i mrożące krew w żyłach historie.

H.P. Lovecraft i August Derleth nigdy w życiu nie spotkali się osobiście, niemniej zaprzyjaźnili się, prowadząc między sobą bogatą korespondencję. Derleth podzielał zamiłowanie Lovecrafta do mrocznych, pełnych grozy opowieści i sam takie tworzył. Po śmierci swego przyjaciela z Providence, Derleth uporządkował jego spuściznę literacką i założył wydawnictwo Arkham House (zapożyczając nazwę z jednego z utworów Lovecrafta) w celu przybliżenia jej (i dzieł innych pisarzy o podobnej tematyce) szerokim rzeszom czytelników. Sądząc po popularności książek H.P. Lovecrafta na świecie, Augustowi Derlethowi udało się zrealizować swój cel. Niniejszy tom zawiera zarówno opowiadania, które Derleth dokończył, znalazłszy je we fragmentach w papierach Lovecrafta, jak i te zainspirowane pomysłami i wymianą poglądów, zawartymi w ich korespondencji.

„Geniusz Lovecrafta pod wieloma względami dorównuje geniuszowi Edgara Allane Poe, w jednym go wszakże przerasta: kosmicznym rozmachem wizji świata”.

„Kirkus Reviews”


3 listopada 2021r. 

"Sapiens. Opowieść graficzna", Yuval NoahHarari i in.


Światowy megabestseller Sapiens. Od zwierząt do bogów w graficznej odsłonie.

Epicka, pięknie ilustrowana i pełna humoru historia ludzkości.

A gdybyśmy tak 12 000 lat temu wpadli w pułapkę i nigdy nie zdołali się z niej wymknąć?

To wtedy Homo sapiens przestał być koczownikiem i zaczął prowadzić osiadły tryb życia. Ciężka praca nie sprawiła jednak, że jego życie stało się lepsze. Wkrótce potem powstały pierwsze imperia, a wojna, głód, choroby oraz nierówność stały się częścią ludzkiej kondycji.

Brzmi ponuro? Nie z obsadą zabawnych postaci biorących udział w ekscytującej wyprawie w przeszłość. Yuval, Zoe, profesor Saraswati, Cindy i Bill, detektyw Lopez i Doktor Fikcja starają się dociec, w jaki sposób rewolucja neolityczna na zawsze zmieniła ludzkość. Przebiegły Mefistofeles podpowiada, jak usidlić ludzi, król Hammurabi stanowi prawo, a Konfucjusz wyjaśnia, na czym polega harmonia społeczna. Gościnnie występują Thomas Jefferson, Scarlett O’Hara, John Lennon oraz Margaret Thatcher.

Dla tych, którzy dobrze znają książki Harariego, i tych, którzy nie zajmują się na co dzień nauką czy historią, ale cenią dowcip i inteligentną rozrywkę. Każda z części czterotomowej serii może być czytana osobno.

3 listopada 2021r.

"Chłopiec zwany gwiazdką", Matt Haig


Uwierz w niemożliwe!

Oto prawdziwa historia Świętego Mikołaja

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, natychmiast odłóż tę książkę. Są w niej bowiem wyłącznie rzeczy magiczne i niemożliwe.

Jesteś wciąż z nami? To dobrze. (Elfy byłyby z ciebie dumne). W takim razie zaczynajmy…

Skąd się wziął Święty Mikołaj? Jak doszło do tego, że człowiekowi udało się zaprzyjaźnić i zamieszkać z elfami? No i kto wymyślił, by wszystkie dzieci z całego świata w święta Bożego Narodzenia dostawały prezenty? Jeśli jesteś ciekawy (wiem, że jesteś – wszyscy jesteśmy!), wyrusz z nami w tę fascynującą, świąteczną podróż.

Chłopiec zwany Gwiazdką został zekranizowany. Premiera filmowa zapowiadana jest na listopad 2021 roku. W filmie będziemy mogli zobaczyć między innymi Maggie Smith, Sally Hawkins i Toby’ego Jonesa.

Matt Haig to wielokrotnie nagradzany autor książek dla dzieci i dla dorosłych. Bestsellerowy Chłopiec zwany Gwiazdką był jego pierwszą świąteczną powieścią. Dalsze części tego cyklu to Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę oraz Ojciec Gwiazdka i ja.

„Zabawna i wzruszająca opowieść o Świętym Mikołaju. Ho, ho, ho! Moje dzieci też były zachwycone”.

Yann Martel, autor Życia Pi


10 listopada 2021r. 

"Anatomicum. Muzeum anatomii", Jennifer Paxton


Ponad 200 kości, 120 tysięcy kilometrów naczyń krwionośnych i miliardy komórek nerwowych – to ludzkie ciało. Dzięki Anatomicum poznacie wszystkie jego sekrety.

Witajcie w Muzeum Anatomii. Dzięki tej książce zajrzycie do środka nieprawdopodobnie złożonego mechanizmu, jakim jest ciało człowieka. Poznacie budowę jego komórek, tkanek, organów i układów oraz przebieg zachodzących w nim procesów, takich jak trawienie i oddychanie. Dowiecie się, ile krwi na dobę przepływa przez tętnice i żyły, co trzyma zęby na miejscu, dzięki czemu możemy robić miny, jak powstaje głos i co ucho ma wspólnego z równowagą. Prześledzicie przebieg ciąży i dojrzewania, odkryjecie, jak działają mózg, żołądek i serce.

Wejdźcie do Anatomicum, by zwiedzić wnętrze ludzkiego ciała.

W serii bogato ilustrowanych wielkoformatowych albumów edukacyjnych W Muzeum ukazały się także: Animalium. Muzeum Zwierząt Jenny Broom (il. Katie Scott), Botanicum. Muzeum Roślin Kathy Willis (il. Katie Scott), Dinozaurium. Muzeum Dinozaurów Lily Murray (il. Chris Wormell), Planetarium. Muzeum Kosmosu Ramana Prinji (il. Chris Wormell) i Fungarium. Muzeum Grzybów Ester Gai i in. (il. Katie Scott).


10 listopada 2021r
"Atlas anatomiczny. Ciało człowieka: budowa i funkcjonowanie", Peter Abrahms



Przystępny, fachowy i przejrzysty atlas anatomii człowieka - setki ilustracji i fotografii!

Atlas dokładnie opisujący budowę człowieka powinien znaleźć się w każdym domu. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, omawiających kolejne części ciała z dokładnym opisem kości, mięśni, nerwów i organów wewnętrznych. Omówione jest działanie i współdziałanie poszczególnych układów, części ciała i narządów. Jasne i zwięzłe opisy umożliwiają zrozumienie omawianych zagadnień.

Ponad 400 szczegółowych ilustracji i wysokiej jakości fotografii. Idealna pozycja do domowej biblioteki oraz dla uczniów i studentów.

10 listopada 2021r.

"Pachnidło", Patrick Suskind


W slumsach osiemnastowiecznej Francji rodzi się Jean-Baptiste Grenouille. Ma wspaniały dar – węch absolutny. Zostaje zatrudniony u wybitnego paryskiego perfumiarza, który uczy go wykorzystywać ten dar do tworzenia unikatowych perfum. Nie jest to dla niego wystarczające. Chce za wszelką cenę uchwycić zapachy przedmiotów – mosiężnej klamki czy świeżo ściętego drzewa. Pewnego dnia jego nos wychwytuje nutę zapachu, który doprowadzi go do obsesji, przerażającej misji stworzenia perfum idealnych - zapachu pięknej młodej dziewicy. Nakreślona z olśniewającą błyskotliwością narracji, Pachnidło to zapadająca w pamięć opowieść o morderstwie i zmysłowej deprawacji.

10 listopada 2021r. 
"Magia księżycowa", D. J. Conway

Niech Twoje życie płynie zgodnie z rytmem Księżyca!

Bestsellerowa „Magia księżycowa" teraz w nowej szacie graficznej! Poznaj kompendium wiedzy o magii księżycowej z dziesiątkami sposobów na konstruktywne ukierunkowywanie energii i świadome korzystanie z energii płynącej z danych faz Księżyca.

Każdego miesiąca poziom twojej energii – podobnie jak Księżyc – rośnie i maleje, co wpływa na produktywność, siłę i chęć angażowania się w rozmaite działania. Każdy z trzynastu miesięcy księżycowych bezpośrednio związany jest z innym rodzajem sezonowego przepływu energii. Aby nauczyć się świętować i wykorzystywać moc płynącą z każdej z faz Księżyca, wystarczy dostosować się do jego naturalnych sił.

D.J. Conway, amerykańska ekspertka uznana za najlepszą autorkę wicca i New Age, zdradza, w jaki sposób każdy z trzynastu miesięcy księżycowych jest bezpośrednio powiązany z przepływem energii i jak korzystając z siedemdziesięciu dziewięciu współczesnych pogańskich rytuałów na wzbudzenie energii Księżyca i celebrowanie jego faz, poprawić samopoczucie fizyczne, emocjonalne i duchowe.

W tej skarbnicy praktyk magicznych i lunarnych znajdziesz m.in.:

  • księżycowe medytacje i zaklęcia,
  • księżycową mitologię, symbole i odniesienia do współczesności,
  • opis bogiń, bogów oraz starożytnych księżycowych świąt.

„Jedna z lepszych książek na temat życia w zgodzie z Księżycem i magii księżycowej, z jakimi się spotkałam. Ponad 400 stron informacji, które w odpowiedni sposób pomagają się przestawić na nowy rytm dnia, a nawet roku. Dzięki niej można w łatwy sposób zacząć wprowadzać zmiany w swoim życiu, które zapewnią nam lepsze samopoczucie i kondycję: zarówno fizyczną, jak i psychiczną” – Bookeater Reality



10 listopada 2021r. 

 "Zaraza", Przemysław Piotrowski


Po tym, jak cudem uszedł z życiem z zasadzki psychopatycznego mordercy, Igor Brudny powoli i z trudem dochodzi do siebie. Świat, w którym się obudził, nie jest już jednak taki sam. Komisarz musi trzymać się z dala od Warszawy, a zielonogórski zespół inspektora Romualda Czarneckiego już nie istnieje. Ale przynajmniej dawna partnerka Brudnego, Julia Zawadzka, wciąż jest przy nim.

Sama Zawadzka, po przeniesieniu do komendy w Zielonej Górze, również mierzy się z nowymi wyzwaniami. Prowadzone przez nią śledztwo utknęło w martwym punkcie, a w dodatku w pobliskim lesie znaleziono zwłoki kolejnej zamordowanej kobiety. Wyniki sekcji są jasne: w ciele ofiary nie została prawie żadna kropla krwi. Do tego jeszcze dochodzi ofiara wypadku samochodowego, o której Zawadzka wolałaby zapomnieć…

Wszystko wskazuje na to, że nad Zieloną Górą zbierają się ciemne chmury. Sfrustrowany własną bezradnością Brudny zastanawia się, czy zło, które znał tak dobrze, znów pojawiło się w mieście. Któregoś dnia w jego domu niespodziewanie pojawia się ktoś, kto desperacko potrzebuje pomocy. Czy pokiereszowany komisarz znajdzie w sobie siłę, by rozwiązać jeszcze jedną sprawę?

10 listopada 2021r. 

"Niekończąca się historia", Michael Ende


Powieść fantasy dla dzieci, na kanwie której powstał niezapomniany film.

Jedenastoletni Bastian żyje w świecie książek, starając się zapomnieć o szkolnych prześladowcach. Pewnego dnia kradnie z antykwariatu „Niekończącą się historię” i na szkolnym strychu zatapia się w lekturze. Baśniowy świat Fantazjany pochłania go bez reszty. Magicznej krainie grozi zagłada, a ku swojemu zdumieniu Bastian przekonuje się, że tylko on może ją uratować. Jak to możliwe?

Powieść stworzona przez Michaela Endego, mistrza literatury dziecięcej, autora m.in. „Momo”. Jego przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki zajęły zasłużone miejsce na półkach z klasyką literatury dziecięcej i znajdują się wśród ukochanych książek z dzieciństwa zarówno dzieci, jak i ich rodziców na całym świecie.


10 listopada 2021r.

"Kuchnia Hogwartu"


Nawet najlepsza książka ani film nie oddadzą smaku i aromatu kremowego piwa serwowanego Pod Trzema Miotłami. Chciałbyś spróbować wybornych potraw z serii o Harrym Potterze? Dziś możesz wykonać je w swoim domu. Nie potrzebujesz kuchni pod Wielką Salą i skrzatów domowych do pomocy. Wystarczą dobre i sprawdzone receptury!

W tej księdze kucharskiej znajdziesz przepisy na między innymi:
  • dyniowe paszteciki,
  • czekoladowe żaby,
  • lukrecjowe różdżki,
  • kociołkowe pieguski,
  • a nawet kanapki z peklowaną wołowiną od pani Weasley.
Przeżyj niezwykłe święta Bożego Narodzenia oraz romantyczne walentynki, zorganizuj ucztę na rozpoczęcie semestru i zaproś przyjaciół na herbatę na skraju lasu.

By wreszcie poczuć się jak w Hogwarcie, stwórz potrawy, których smak przeniesie cię do świata Harry’ego Pottera i jego przyjaciół.


10 listopada 2021r

"Desperacja", S. King


Najgorsze miejsce do życia…
Jeszcze gorsze do umierania…
Zło mieszka właśnie tutaj…

Desperacja – niegdyś kipiące życiem górnicze miasteczko w Nevadzie. Teraz zostały w nim tylko kojoty, skorpiony i węże… I policjant, Collie Entragian, który jako jedyny przedstawiciel prawa w tej okolicy patroluje przebiegającą przez nią szosę.

Nikt nie obiera sobie tego miejsca za cel podróży, a jeśli ktoś tu trafia, to tylko przypadkowo – tak jak rodzina Carverów czy jadący harleyem zadufany w sobie, sławny pisarz John Edward Marinville.

A może to nie przypadek, tylko przeznaczenie. Może trafiają tu po to, żeby poznać pełne znaczenie słowa DESPERACJA.

W 2006 roku powstała telewizyjna ekranizacja powieści (scenariusz napisał sam King), w roli szeryfa wystąpił Ron Perlman, czyli niezapomniany Hellboy.
Powieść z Johnym Marinville’em – bohaterem „Regulatorów”

10 listopada 2021r. 
"Regulatorzy", S. King

Powieść z Johnym Marinville’em – bohaterem „Desperacji”.
Wentworth w stanie Ohio – typowe amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy się znają, a każdy nowy dzień nie różni się od poprzedniego.
Aż do pewnego letniego popołudnia, gdy do Wentworth wkroczą siły zła. A wraz z nimi postacie i pojazdy z telewizyjnego serialu „MotoGliny 2200”, niosąc śmierć przerażonym mieszkańcom.

Ale to dopiero początek.
Ocalałych czeka życie w świecie, w którym wszystko jest możliwe, nawet najstraszniejsze koszmary.

A przed całkowitą zagładą miasteczko może ocalić tylko dziwnie dobrane trio: autystyczny chłopiec, który kiedyś odwiedził miejscowość o nazwie Desperacja, jego ciotka i starzejący się pisarz Johnny Marinville.

10 listopada 2021r
"Nocny ekspres", K. Erlandsson

Dziesięcioletnia Danja i jej rodzina jadą do babci, jak to zwykle bywa w grudniu. Ale tym razem nie wszystko jest tak, jak powinno. Babcia mówi dziwne rzeczy, zapomina i opowiada o ważnym kluczu, nie mówiąc jej, gdzie on jest. Kiedy babcia znika, Danja nie wie, w co wierzyć.

Tej samej nocy budzi ją odgłos pociągu z opuszczonego toru kolejowego przed domem jej babci. Tajemniczy pociąg nazywa się Nattexpressen. A Danja jest na liście pasażerów ...

Nocny ekspres zabiera Danję w zapierającą dech w piersiach przygodę, w której czas i przestrzeń rządzą się własnymi prawami. Ale komu może zaufać? Gdzie babcia poszła? A gdzie tak naprawdę jest ten klucz? „Nattexpressen” to prawdziwie magiczna książka.


10 listopada 2021r. 

"Opowieść nieznajomego Chińczyka", Magdalena Wiśniewska


Opowieść nieznajomego Chińczyka to historia, która zaczyna się w Muzeum Narodowym w Pekinie. Przypadkowo napotkany w jednej z sal skromny staruszek snuje opowieść o wydaje się niepozornym eksponacie i przenosi nas daleko poza muzealne ściany na chińską prowincję dawno, dawno temu.

Tam trafiamy do domu garncarza Tao Zhonga. Pewnego dnia wyrusza on na wędrówkę po okolicznych wzgórzach i dostrzega w oddali niezwykły pałac. Od tej pory wielokrotnie wraca w to miejsce, bo wspaniała budowla stale zajmuje jego myśli. Swoim zachwytem garncarz dzieli się z przyjacielem – ptakiem Huang Li. Wreszcie pogrążonemu w marzeniach Tao Zhongowi przychodzi do głowy pewien śmiały pomysł…

Opowieść nieznajomego Chińczyka to książka o tym, że każdy eksponat ukrywa w sobie historię jego twórcy i czasów, w których powstał. To także opowieść o kruchości życia i o uczuciach – podziwie, poświęceniu, przyjaźni oraz pasji, dających siłę do stwarzania rzeczy, których nie pokona mijający czas.

Ilustracje Marcina Minora przenoszą czytelnika w świat Dalekiego Wschodu, zanurzając w historii, która jest tak wzruszająca, że absolutnie nikogo nie pozostawi obojętnym.


16 listopada 2021r.
"Ktoś wie", L. Scottoline

Najnowszy thriller autorki "Powrotu Anny".

Czwórka nastolatków spędza razem lato. Młodość musi się wyszumieć, więc piją, dzielą się sekretami, testując własne granice. Ich beztroskie dzieciństwo gwałtownie się kończy. Ginie młody człowiek. Gdyby nie oni, nie straciłby życia. Rozdziela ich poczucie winy i pytanie o to, kto załadował broń…Dwadzieścia lat później spotykają się po raz pierwszy od tamtego tragicznego lata. Przyjeżdżają na pogrzeb… Stare sekrety wychodzą na jaw i ożywają dawne demony.Ktoś wie, co się stało, a jednak postanawia to ukryć. Jak daleko jest gotów się posunąć, żeby uniknąć kary?

Lisa Scottoline po raz kolejny pokazuje, dlaczego to ona jest prawdziwą królową suspensu, dostarczając czytelnikom genialny, uderzający thriller, który z pewnością stanąć może na półce z najlepszymi powieściami roku.The Real Book Spy

Scottoline staje się mistrzynią nieuchwytnego lęku i dokłada wszelkich starań, by stworzyć sensacyjną, pełną uczuć opowieść o rzadko spotykanej wśród historii tego typu głębi."The Providence Journal"

Lisa Scottoline - autorka licznych bestsellerów z listy "New York Timesa", laureatka Nagrody Edgara, przewodnicząca organizacji Mystery Writers of America oraz pomysłodawczyni kursów Justice & Fiction na University of Pennsylvania Law School, dzięki którym zdobyła tytuł najlepszego wykładowcy. Jej książki ukazały się w nakładzie przeszło 30 milionów egzemplarzy w 35 krajach, a prawa do jej thrillerów zostały zakupione przez telewizję i wytwórnie filmowe. Mieszka w Filadelfii wraz z gromadą uroczych, choć niesfornych zwierzaków.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

18 listopada 2021r. 
"Złote czasy", Wang Xiobo

Tom Złote czasy składa się z trzech nowel: Złote czasyTrzydzieści latWiek dojrzałości oraz Lata płyną jak woda. Opisują one bohatera w kolejnych dekadach życia - jako nastolatka zesłanego na wieś w okresie rewolucji kulturalnej, jako trzydziestolatka pracującego na uczelni i jako dojrzałego czterdziestoletniego mężczyznę, który wraca myślami do czasów niespokojnej młodości. Choć wszystkie dotykają okresu obłędnej przemocy, Wang Xiaobo obiera bardzo szczególną perspektywę ? okrucieństwo wielkiej chińskiej utopii zostaje u niego podważone przez nieokiełznaną naturę ludzką, która szuka sposobu na wyrażenie siebie, a groza zyskuje absurdalny wymiar.

23 listopada 2021r,

"Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy"



Fascynujący zbiór klasycznych opowieści o duchach, nadprzyrodzonych zjawiskach i nawiedzonych domostwach

Autorki prezentowanych w tomie opowiadań, Ellen Wood, Margaret Oliphant i J.H. Riddell, należały do grona najpopularniejszych przedstawicielek nurtu niesamowitości w literaturze angielskiej drugiej połowy XIX wieku, ale ponadczasowość poruszanych tematów sprawia, że także i dziś czytelnik znajdzie prawdziwą przyjemność w lekturze ich utworów. Barwny język, którym opisują osobliwości czasów wiktoriańskich, zmysł obserwacji do niekiedy dziś szokujących norm społecznych, ale przede wszystkim typowa dla literatury gotyckiej w tej epoce umiejętność podsycania naszych lęków sprawiają, że te opowieści o duchach, rodowych klątwach i tajemniczych zniknięciach czyta się dziś z zapartym tchem.

Z kolei nawiązujące do ludowych podań utwory nieco zapomnianego dziś Romana Zmorskiego, poety, tłumacza i folklorysty, oraz młodzieńczy utwór Zygmunta Krasińskiego Mściwy karzeł reprezentują tzw. nurt czarnego romantyzmu, w którym świat ludzi ściśle spojony jest z mrocznym światem duchów. Karty tych opowieści zaludniają upiorni mściciele, powstałe z grobu monstra, demony z zaświatów i przeklęte siedliska, słowem motywy do dziś popularne w literaturze i filmie grozy.


24 listopada 2021r. 

"Słowiańskie boginie ziół" Joanna Laprus


Słowiański zielnik, jakiego do tej pory nie było!
Poznaj magiczną moc ziół i ich patronek.


Którą Boginią jesteś?

Na początku były Trzy. Trzy Boginie.
Ta, która stwarza. Ta, która nagradza. I ta, która niszczy.
Biała, czerwona i czarna.
Biała (dziewczyna) przynosi światło. Jest początkiem i nowym życiem.
Czerwona (matka) to kreacja i pełnia.
I czarna (starucha), która spycha nas w mrok, byśmy następnie mogły się odrodzić.

Na początku były Trzy. A tak naprawdę Jedna. Trójbogini wpisana w Koło Życia.

Słowiańskie Boginie Ziół to nie tylko historia trzech Bogiń: Dziewanny – Bogini wiosny i życia, Mokosz – Bogini Matki i Matki Ziemi oraz Marzanny – Bogini zimy i śmierci.

To przede wszystkim słowiański zielnik. Każdej z Bogiń były poświęcone szczególne zioła z wyjątkowymi właściwościami.

Dlaczego nasięźrzał był zwany miłośnicą, dziewanna – dziwoszką, a bylica zielem zapomnienia? Co dziurawiec miał wspólnego z boginkami, a jarzębina z rusałkami?

Każda ze słowiańskich bogiń została w wyjątkowy sposób sportretowana przez Martę Jamróg – artystkę z Jasielskiej Pracowni Ikon.

24 listopada 2021r.
"Stan zdumienia", Ann Patchett,


Autorka Domu Holendrów

Opowieść o naukowcach pracujących w amazońskiej dżungli nad lekiem, który może zmienić losy świata, nie jest thrillerem, ale jej lektura przypomina spoglądanie w oczy węża, jest fascynująca i przerażająca.

Marcin Meller

Współczesna, kobieca wersja Jądra ciemności.

„Time”

„Piszę, by przekazać przykrą wiadomość o doktorze Eckmanie, który zmarł dwa dni temu” – wiadomość od doktor Swenson zszokowała wszystkich w laboratorium. Był to pierwszy list od niej od dwudziestu sześciu miesięcy. Anders Eckman został wysłany do brazylijskiej dżungli, by odnaleźć słynną badaczkę i nakłonić ją do powrotu do domu. Miało go nie być tylko dwa tygodnie. Teraz nie żyje, a ktoś musi sprawdzić, co tak naprawdę się wydarzyło.

Marina nie ma wyjścia – choć bardzo nie chce, wie, że musi tam pojechać. Nie jest tylko pewna, co przeraża ją bardziej: to, co odkryje w środku dżungli, czy sama Annick Swenson…

Stan zdumienia to opowieść o podróży do jądra ciemności, świata, w którym nic nie jest jednoznaczne, gdzie granica między dobrem a złem niebezpiecznie się zaciera. Relacje międzyludzkie, przyjaźń i miłość zostają wystawione na próbę, a naukowcy każdego dnia muszą odpowiadać sobie na pytanie, jak daleko mogą posunąć się w swoich badaniach.

24 listopada 2021

"Śnieżyczka i Róża", Emily Winfield Martin


Śnieżyczka i Róża nie wiedziały, że żyją w baśni… Tak to zwykle bywa.

Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Śnieżyczka i Róża – dwie siostry, tak różne od siebie jak kwiaty, od których mają imiona – zmuszone są do opuszczenia bezpiecznego domu po tajemniczym zaginięciu ojca. Przenoszą się z matką do chaty w lesie, który, jak to w baśniach bywa, pełen jest niesamowitych stworzeń i wydaje się zaczarowany. Jak dziewczynki poradzą sobie z niebezpieczeństwami i wyzwaniami zdane tylko na siebie? I co najważniejsze, czy uda im się odnaleźć ojca?

Emily Winfield Martin, bestselerowa pisarka i ilustratorka książek dla dzieci, autorka Kiedy na Ciebie patrzę, tym razem na nowo zinterpretowała klasyczną baśń braci Grimm Śnieżka i Różyczka.

Głębsze znaczenia opowieści wypływają na powierzchnię, ale przyjemność lektury jest tu podstawą.

„New York Times”


24 listopada 2021r

"Wiersze wybrane" K. K. Baczyński



Krzysztof Kamil Baczyński – „żołnierz, poeta, czasu kurz” uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich mistrzów słowa, przedstawiciel pokolenia Kolumbów. Cechował go wybitny zmysł obserwacji, niezwykła wrażliwość, a także niespotykana uniwersalność. Także współcześnie wielu zachwyca się subtelnym pięknem jego poezji oraz spostrzeżeniami na temat życia, świata i miłości.

W niniejszym, starannie przygotowanym we współpracy z Biblioteką Narodową, zbiorze poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znajdują się zarówno liryczne pejzaże, jak i subtelne erotyki pisane do żony oraz inne utwory ukazujące bolesny obraz tamtych wojennych dni.

24 listopada 2021r.
"Arsene Lupin. Dżentelmen włamywacz", Maurice Leblanc


Dżentelmen – włamywacz i… wyśmienity detektyw.

Arsene Lupin zasłynął prawdziwym mistrzostwem w sztuce rabunku dzięki niezwykłej inteligencji oraz sprytowi i talentowi do kamuflażu i charakteryzacji. Jednocześnie był włamywaczem honorowym – nigdy nie krzywdził biednych. Z wzajemnością uwielbiał kobiety, a także potrafił znaleźć wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji.

Opowiadania kryminalne o detektywie-włamywaczu, które pokochali czytelnicy na całym świecie, w nowej, ekskluzywnej odsłonie! Rozbawią, zaintrygują i zaskoczą najbardziej wymagającego książkofila.

A jeśli po lekturze trudno będzie wam się rozstać z Arsenem Lupinem – na platformie Netflix czeka serial inspirowany jego przygodami.

~*~
To by było na tyle. Jak widzicie nazbierało się trochę tego i chyba będę musiała napisać list do Gwiazdki, żeby coś z tej listy przyniosła mi w grudniu pod choinkę. :). Tymczasem dajcie znać czy coś z mojego zestawienia zwróciło Waszą uwagę. 

Komentarze

  1. Ciekawe zapowiedzi wybrałaś, o większości z nich nie słyszałam. Ja sama mam w planach poznanie "Kuchni Hogwartu" i marzy mi się ten tomik wierszy K.K. Baczyńskiego, którego uwielbiam. A i zaciekawiło mnie "Anatomicum" - chętnie poznam bliżej tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja o części z nich dowiedziałam się w momencie, w którym szukałam nowości do notki. I też bardzo lubię poezję Baczyńskiego - to jeden z moich najbardziej ulubionych poetów.

      Usuń
    2. W ogóle to wydawało mi się, że te "Wiersze wybrane" miały być wydane jakoś we wrześniu, bo widziałam je we wcześniejszych zapowiedziach, chyba było jakieś przesunięcie premiery czy coś.

      Usuń
    3. Możliwe. W ogóle z tego co wiem to podczas pandemii wiele premier miało opóźnienia.

      Usuń
  2. Wszystkie są pasjonujące. Co do anatomii - to chcąc czegoś nowego się dowiedzieć - korzystałem z Bochenka - wielotomowe dzieło, mam na dysku chyba jeszcze jakieś leciwe atlasy. Słuchaj, Ty to masz "nosa" - a raczej intuicję do wynajdywania ciekawych książek :) Pozdrawiam serdecznie, czasu na czytanie coraz mniej. Dziś znów zakupy - bardzo ciężkie, potem cmentarze. Jutro znów cmentarz - rozwożenie świeczek ;-) Pozdrawiam serdecznie :) Ps. Ezoteryką się mniej teraz zajmuję - ale te ściśle ezoteryczne książki w poście do mnie przemawiają :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa jeżeli chodzi o intuicje.
      Aktualnie też mam ostatnio mniej czasu na czytanie, ale staram się cokolwiek poczytać. Mam nadzieję, że po weekendzie już zrobi mi się nie co luźniej i będę mieć więcej czasu na książki. :)

      Usuń
  3. O matko, ile cudowności, jest groza, jest nauka i nawet kuchnia Hogwartu, ach ❤️

    OdpowiedzUsuń
  4. Nowe wydanie Niekończącej się opowieści jest przepiękne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak myślę i mam wielką ochotę je sobie zakupić.

      Usuń
  5. "Pachnidło", "Niekończąca się historia", zbiory wierszy Baczyńskiego: te książki czytałam, ale b. ładne są te wydania, poza tym wiele tu innych, ciekawych propozycji. Sięgnęłabym chętnie np. po "Słowiańskie boginie ziół".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Pachnidło" też już czytałam, ale to wydanie spodobało mi się na tyle, że musiałam o nim wspomnieć. :)

      Usuń
  6. bardzo ciekawe te zapowiedzi, jest co czytać i z czego wybierać!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak-listopad jest bardzo bogaty w nowości czytelnicze.

      Usuń
  7. Czytelnicy naprawdę będą mieli w czym wybierać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dużo, nawet kilka wydaje się interesujących, ale z tej listy ja na szczęście nic nie dorzucam do biblioteczki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przynajmniej w razie czego Twój portfel przeze mnie nie ucierpi. ;)

      Usuń
  9. Tyle ciekawych publikacji! Zanotowałam pięć. Ucieszył mnie tomik poezji Baczyńskiego :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O widzisz. Cieszę się, że coś Cię zainteresowało. W sumie w tym miesiącu jest sporo ciekawych premier, w których można przebierać. :)

      Usuń
  10. Dzięki za tak inspirujący post! Nie tylko znalazłam kilka tytułów dla siebie, ale również na prezenty!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie cieszę się, że nie tylko znalazłaś coś dla siebie, ale również znalazłaś pomysł na prezent.:)

      Usuń
  11. Będę polować na "Kuchnię Hogwartu" ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  12. Czekam na "Słowiańskie boginie ziół". Widzę tu sporo nowości, o których nie słyszałam, a mnie zaciekawiły, np. ta o księżycowej magii. Kinga czytałam dawno temu, ale wciąż pamiętam te okropne skorpiony...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja "Desperację" czytałam tak z kilkanaście lat temu i w sumie chętnie wróciłabym do niej w tym nowym wydaniu. :)

      Usuń
    2. Ale "Regulatorów" jeszcze nie znam, a też bym przeczytała. :)

      Usuń
  13. Obserwatorzy spoza czasu już do mnie jadą <3

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.