Nowości lipca 2021, po które chciałabym sięgnąć.

To zaskakujące jak szybko mija czas. Ja najbardziej odczuwam to w momencie, w którym zaczynam tworzyć notki podsumowujące dany miesiąc lub nowości zaczynającego się miesiąca. 


Teraz nadszedł czas na nowości/zapowiedzi lipca.

"W nawiedzonym zamczysku", Jan Łada


Data premiery: 06.07.2021r. 

Powieści Jan Łady (literacki pseudonim księdza Jana Gnatowskiego) „Oman”, „W zaklętym zamczysku” czy „Antychryst” cieszyły się olbrzymią popularnością w dwudziestoleciu międzywojennym. W okresie PRL-u jego książki objęte zostały całkowitą cenzurą i wycofane z bibliotek. Jan Łada uważany jest za twórcę polskiej powieści gotyckiej w manierze powieści historycznej Waltera Scotta. W 2020 roku w bestsellerowej antologii „Z duchami przy wigilijnym stole” ukazała się po raz pierwszy po wojnie jego mini powieść „Lucyfer”.

„W nawiedzonym zamczysku”(zmieniony tytuł „W zaklętym zamczysku”) rozpoczyna się w 1633 roku na Wołyniu . Ukazuje wydarzenia na kresach będące jakby prologiem do historii z „Ogniem i mieczem” Sienkiewicza.

Książka opisuje dzieje zwaśnionych rodów Miśniakowskich i Turobojskich. Zło zasiane przez Hrehora Miśniakowskiego, okrutnego i chciwego wojewodę, jest krwawym dziedzictwem - klątwą, z którą zmagają się bohaterowie powieści, szczególnie jego prawnuk rotmistrz Kazimierz.

Książka przemawia filmowym klimatem i tempem zdarzeń. Jest napisana według oczekiwań dzisiejszego czytelnika, poszukującego opisu obrazami, a nie słowem, połączenia magii, cudowności z rzeczywistymi wydarzeniami historycznymi.

Książka na nowo opracowana i zredagowana zgodnie z wymogami współczesnej polszczyzny.


"W sanktuarium skrzydeł", Marie Brennan
 



Data premiery: 06.07.2021r.

Ostatni tom pamiętników lady Trent odsłania wreszcie prawdę o jej najgłośniejszej przygodzie - wspinaczce na najwyższy szczyt świata we wrogiej Scirlandii i niezwykłych odkryciach po drugiej stronie, w Sanktuarium Skrzydeł.

W wieku prawie czterdziestu lat Izabela cieszy się zasłużoną sławą i pozycją w świecie naukowym jaka badaczka smoków. Jednak jej ustabilizowane życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy dociera do niej informacja o odkryciu szczątków nieznanego gatunku smoka. Pokusa jest nieodparta, toteż Izabela podejmuje wyprawę do najwyższego na świecie górskiego masywu Mrtyahaimy, gdzie podobno znajduje się drugi taki okaz. Jak zwykle lady Trent musi pokonać liczne przeszkody natury administracyjnej i politycznej, jak zwykle naraża się na niewygody i niebezpieczeństwa. Jednak wszystkie przeciwności bledną w obliczu zagrożenia, jakim jest sama Mrtyahaima, najbardziej nieprzyjazne dla człowieka środowisko na planecie. Tam, wśród wiecznych śniegów i lodów, Izabela dokonuje najważniejszego odkrycia w swojej karierze - odkrycia, które nie tylko zrewolucjonizuje dziedzinę biologii smoków, ale zmieni na zawsze oblicze całego świata.

„W Sanktuarium Skrzydeł opowiada największą przygodę lady Trent, zamykając tę niezwykłą pentalogię w wielkim stylem. Wspaniałe i niezwykle satysfakcjonujące podsumowanie doskonałej serii!”

OBCY 3 - Alan Dean Foster



Data premiery: 14.07.2021r.

Fiorina, zwana też Furią 161, to mroźna, nieprzyjazna planeta, gdzieś na skraju znanego ludziom wszechświata. Przez wiele lat funkcjonowała tu kopalnia, obecnie nieczynna. Olbrzymi kompleks pełni rolę kolonii karnej dla dwudziestu pięciu wyjątkowo zwyrodniałych przestępców, tworzących fanatyczną, religijną społeczność. Na planecie rozbija się kapsuła ratunkowa, w której znajdują się zahibernowane ciała ocalałych z akcji ratowniczej na opanowanej przez ksenomorfy planecie Acheron. Katastrofę przeżywa jedynie porucznik Ellen Ripley. Wkrótce okazuje się, że wraz z nią na Furię 161 przybył Obcy. Ripley po raz kolejny musi stanąć do walki z przerażającym, bezlitosnym przeciwnikiem.

"Lato", Ali Smith


Data premiery: 14.07.2021r.

Czwarty tom bestsellerowego i nagradzanego cyklu „Pory roku” najwybitniejszej współczesnej pisarki szkockiej.

W teraźniejszości Sacha wie, że świat boryka się z problemami. Robert, jej brat, stwarza problemy. Ich rodzice mają problemy. Tymczasem świat pogrążył się w kryzysie – a prawdziwy kryzys jeszcze się nawet nie zaczął. W przeszłości – cudowne lato. Inne rodzeństwo wie, że czasu jest coraz mniej.

Jest to opowieść o ludziach w przededniu zmiany. Są rodziną, ale uważają się za obcych. Więc: gdzie się zaczyna rodzina? I co łączy ludzi, którzy myślą, że nie łączy ich nic?

Lato.

"Milczący zamek", Kate Morton


Data wydania: 14.07. 2021r. 

Wspaniały romans z elementami powieści gotyckiej i mnóstwem dramatycznych tajemnic.

Teraz w eleganckim wydaniu w twardej oprawie z obwolutą i złoceniami.

ZAGUBIONY LIST

Wszystko zaczyna się od dostarczonego po pięćdziesięciu latach listu, który w pewne niedzielne popołudnie trafia w ręce Edith Burchill, młodej redaktorki, i jej matki. Adres zwrotny: Zamek Mildehurst, nadawca: Juniper Blythe. Edie wyrusza w podróż do hrabstwa Kent, do zamku, w którym jej matka, ewakuowana razem z innymi dziećmi w 1939 roku z Londynu, spędziła półtora roku.

TRZY SIOSTRY

Zamek Mildehurst należał niegdyś do słynnego Raymonda Blythe’a, autora baśniowej opowieści o Człowieku z Błota, ulubionej książki z dzieciństwa Edie. Teraz mieszkają w nim trzy córki Blythe’a: bliźniaczki Percy i Saffy oraz Juniper. Starsze siostry większą część dorosłego życia poświęciły opiece nad Juniper, która po tajemniczym zniknięciu narzeczonego w 1941 roku popadła w szaleństwo.

Mam tą książkę w poprzednim wydaniu, ale jak zobaczyłam to, to przepadłam. I, aż żałuję, że nie mam w domu miejsca na kolekcjonowanie wydań, bo to powyższe jest przepiękne. 

"Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej", Lawrence Wright


Data premiery: 14. 07. 2021r.

Ta sprawa rozpaliła Amerykę do czerwoności. Paul Ingram – szanowany obywatel, wzorowy ojciec, zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. Początkowo zarzuty dotyczyły przemocy seksualnej w dzieciństwie, lecz stopniowo zaczęły również obejmować tortury i gwałty zaledwie sprzed paru tygodni od oskarżenia. Kolejne zeznania przynosiły coraz więcej rewelacji – w krwawych satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów, lecz także inni pracownicy biura szeryfa. Ponieważ w całym kraju notowano wówczas przypadki „odzyskanych wspomnień”, a sensacyjne doniesienia dotyczące działania satanistycznych sekt docierały z wielu stron, oskarżenia te przyjęto ze zgrozą, ale bez zaskoczenia. Nawet Paul Ingram i jego żona, którzy początkowo wszystkiemu zaprzeczali, wkrótce zaczęli sobie przypominać przedziwne wydarzenia, w których brali udział. Mało kto zwrócił uwagę, jak bardzo opowieści świadków i oskarżonych przypominały zeznania składane kilka wieków wcześniej podczas procesów czarownic…

Lawrence Wright z reporterską precyzją rekonstruuje przebieg tego niezwykłego śledztwa. Pokazuje też, co się dzieje, gdy aparatem pojęciowym współczesnej nauki zawładną nasze najbardziej pierwotne lęki.

"U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła". Leonard J. Pełka


Data premiery: 27.07.2021r.

Wyjątkowa opowieść wprowadzająca w świat bogów, wierzeń i obyczajów Słowiańszczyzny przedhistorycznej

Świętowit – groźny bóg o czterech obliczach, gromowładny Perun, władający ogniem Swarożyc, Trygław – czczony w Szczecinie i na Wolinie, a także Weles, Rugiewit, Jarowit i wielu innych. Ich kult stanowił sens życia dawnych Słowian i był podstawowym elementem kultury religijnej.

Jaką rolę Słowianie wyznaczali bogom w swoim życiu codziennym? Temat ten stanowi dla Leonarda J. Pełki punkt wyjścia do dalszych rozważań nad kształtowaniem się magicznych praktyk i wierzeń, których ślady spotykamy do dziś w folklorystyce i obrzędowości ludowej. Autor z prawdziwą pasją opisuje również pogańskie zwyczaje, które przetrwały do czasów współczesnych, zachowując świecki charakter, i są obecne w kulturze ludowej, jak choćby dożynki, noc kupalna czy topienie marzanny.

U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła to książka dająca możliwość pełniejszego poznania naszych pradziejów, jakże często mitologizowanych i przedstawianych jako legendy.

"Młot na czarownice", Heinrich Kramer, Jackob Sprenger


Data premiery:27.07.2021r.

Nowe, uwspółcześnione językowo wydanie słynnego dzieła o czarach, czarownicach i ich związkach z szatanem.

Młot na czarownice (Malleus Maleficarum) po raz pierwszy ukazał się u schyłku średniowiecza, w roku 1487. Autorami tego dzieła są dwaj dominikańscy inkwizytorzy i profesorowie teologii: Jacob Sprenger i Heinrich Kramer.

Pierwsza cześć książki, składająca się z szesnastu rozdziałów, traktuje między innymi o szatańskich praktykach czarownic i ich spółkowaniu z diabłem, a także o demonach zwanych latawcami. Opisuje m.in. metody, za których pomocą szkodzą ludziom, zamieniając siebie lub innych w zwierzęta, i opowiada, jak potrafią odejmować mężczyznom przyrodzenie. Druga część skupia się na tym, jak przeciwdziałać czarom.

Niniejsze wydanie Młota na czarownice jest uwspółcześnioną językowo wersją opracowania dokonanego przez Stanisława Ząbkowica. To jedna z tych kontrowersyjnych książek, o której wielu słyszało, ale rzadko kto ją czytał, dzięki czemu przez wieki obrastała legendą.

"Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki", Geert Mak


Data wydania: 28. 07. 2021r.

23 września 1960 roku John Steinbeck wraz ze swoim psem Charleyem wybrał się na wyprawę po Ameryce, by na nowo przyjrzeć się swojemu krajowi i jego mieszkańcom. Pięćdziesiąt lat później, z dokładnością co do godziny, Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka w podróż śladami pisarza i jego psa, by obejrzeć Stany Zjednoczone z perspektywy roku 2010. Jak przez pół wieku zmieniły się amerykańskie miasta i miasteczka? Czego pragną i o czym marzą dziś Amerykanie? Co pozostało z mitu ziemi obiecanej? Czy to w Ameryce jest teraz centrum świata? Co w XXI wieku łączy Europę i Amerykę?

Tak jak Steinbeck Geert Mak unika utartych szlaków. Mila za milą przemierza ziemniaczane pola Maine i niekończące się prerie Środkowego Zachodu, zasiada do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, zagląda na lśniące przedmieścia, mija zabite deskami sklepy, wytrwale szukając korzeni tego kraju, który od wieków rozbudza wyobraźnię.

"Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt Korei Południowej." Roman Husarski


Data wydania: 28.07. 2021r. 

Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy k-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne i z zapartym tchem oglądamy kolejne oscarowe produkcje. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność.

Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

Dajcie znać czy Was coś zainteresowało i czy też czekacie na jakąś książkę z mojej listy. 

Komentarze

  1. Mnie najbardziej zainteresowało: "U stóp słowiańskiego Parnasu" - niegdyś interesowałem się bardzo intensywnie słowiańską mitologią i Rodzimowierstwem. Ale wszystkie pozycje są w sumie interesujące. Pozdrawiam, po szybkich dziewięciominutowych zakupach - wszak u mnie mleka, Inki, i herbat ziołowych nie może zabraknąć ;-) PS. Jeszcze "Młot na czarownice" - jeśli to jest uwspółcześnione wydanie, to biorę w ciemno !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja aktualnie coraz bardziej interesuję się mitologią słowiańską i rodzimowierstwem, więc u mnie każda publikacja na te tematy jest cenna. Poza tym bardzo lubię czytać polskie legendy, których mam coraz więcej w domu, więc coś czuję, że coraz częściej będę o nich wspominać. Poza tym też jestem ciekawa "Młota na czarownice".
      P. S. Inka z mlekiem - to smak mojego dzieciństwa. :)

      Usuń
  2. Ja w lipcu nie mam jakiegoś tytułu, na który wyczekuję z niecierpliwością. Ale może to i lepiej, bo może uda mi się nadrobić choć kilka zaległości czytelniczych. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadrabianie zaległości czytelniczych jest zawsze w cenie. Jeżeli chodzi o mnie to co miesiąc ukazuje się coś, co mnie interesuje, więc nawet przestałam próbować nadążać kupować. :D No, ale mam nadzieję, że przynajmniej część z książek, które mnie interesuje jest/będzie w bibliotece.

      Usuń
  3. Ciekawe książki, „W nawiedzonym zamczysku” chętnie bym przeczytała, bo właśnie pamiętam autora z tamtej wigilijnej antologii. Chętnie sięgnęłabym też po Kate Morton, już czytałam jedną z jej powieści. "Młot na czarownice" czytałam we fragmentach, a książek w słowiańskich klimatach mam kilka, ale do wymienionej też bym chętnie zajrzała. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książkę Kate Morton mam jeszcze w starszym wydaniu, ale to jest dużo ładniejsze i pomyślałam, że kogoś zainteresuje. A co do "Młota na czarownice" to coś czuję, że może dość szybko się rozejść.

      Usuń
  4. Ta pierwsza jest o tyle ciekawa, że po pierwsze twórca, to człowiek nieobecny w szkole, gdy do niej uczęszczałem a dwa temat taki, że chętnie przeczytałbym recenzję i wtrącił do niej swoje trzy grosze. Nazwisko Miśniakowski kojarzy mi się z Miśnią (Miejscowość założona około 929 przez króla Henryka I, jako punkt oparcia na nowo podbitym terytorium słowiańskim). Niczym koń trojański, czyż nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem Ci, że ta książka jest jedną z tych, które kuszą mnie najbardziej i najchętniej już bym sobie ją kupiła, ale muszę jeszcze chwilę poczekać.

      Usuń
  5. Witam serdecznie ♡
    Bardzo fajne propozycje. Każda ma coś w sobie. Chciałabym poznać wszystkie, ale zobaczymy jak czas pozwoli :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No dokładnie - wiele rozbija się o czas i trochę o pieniądze też, bo niestety nie wszystko będzie można tak od razu znaleźć w bibliotekach.

      Usuń
  6. Kilka z nich mam w planach żeby nie napisać, że wszystkie.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż zrobić...ja mam tylko nadzieję, że moja biblioteka miejska zaopatrzy się przynajmniej w kilka z tych książek, żeby mój portfel nie ucierpiał za bardzo. ;D

      Usuń
  7. Zanotowałam pięć tytułów książek, które chciałabym przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie mam nadzieję, że uda Ci się je dorwać. :)

      Usuń
  8. Tyle perełek! Dobrze, że zbliżają się moje urodziny, to nie będę musiała się ograniczać w zakupach :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja w sumie w lipcu mam imieniny, więc może też coś sobie kupie z tej okazji. :D

      Usuń
  9. Ja na razie nie kupuję nic nowego, ponieważ nadrabiam zaległości czytelnicze.

    OdpowiedzUsuń
  10. Do wszystkich wymienionych mnie również bardzo ciągnie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Szczególnie zainteresowały mnie trzy: "U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła". Leonard J. Pełka, reportaż o Korei Południowej i Śladami Steinbecka.

    OdpowiedzUsuń
  12. Czekam na "W nawiedzonym zamczysku" i "Obcy 3" ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  13. "Młot na czarownice" kiedys czytałam, ale chętnie sprawiłabym sobie kiedyś własny egzemplarz w takich ładnym wydaniu. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.