Nowości czerwca 2021, na które czekam.

Dawno nie robiłam u siebie nowości/zapowiedzi miesiąca. Jednakże korzystając z tego, że robiłam taką notkę na bloga Stalowych Czytaczy, postanowiłam opublikować ją także u siebie. 

Nowości, na które czekam prezentują się następująco: 


"Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza ziemią.", Avi Loeb



Czy Układ Słoneczny odwiedził niedawno obiekt będący wytworem pozaziemskiej cywilizacji?

Czołowy astronom z Harvardu twierdzi, że tak i ma na to przekonujące dowody!


Pod koniec 2017 roku naukowcy z obserwatorium astronomicznego na Hawajach zauważyli anomalny obiekt, który przeleciał przez Układ Słoneczny z taką szybkością, że mógł pochodzić tylko z układu innej gwiazdy. Avi Loeb, czołowy astronom z Harvardu, udowodnił, że obiekt ten, nazwany Oumuamua, nie był planetoidą: poruszał się zbyt szybko po nietypowej orbicie i nie pozostawił po sobie żadnych śladów gazowych ani szczątków. Istnieje tylko jedno możliwe wytłumaczenie – że był to wytwór wysoko rozwiniętej obcej cywilizacji z dalekiego kosmosu.

W książce Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią Loeb wciąga czytelników w fascynującą historię pierwszego międzygwiezdnego przybysza, jakiego zauważono w Układzie Słonecznym. Przedstawia przy tym swoje kontrowersyjne wyjaśnienie i jego głębokie implikacje zarówno dla nauki, religii oraz przyszłości gatunku ludzkiego, jak i całej naszej planety

„W tej wizjonerskiej książce astrofizyk Avi Loeb wzywa nas do porzucenia butnego urojenia, że jesteśmy jedyną formą życia rozumnego we Wszechświecie. Argumenty przytaczane i skrupulatnie analizowane przez Loeba są fascynujące, a jeszcze bardziej to, czego jego zdaniem dowiadujemy się w ten sposób o naszej własnej rozwiniętej intelektualnie, lecz zaślepionej i przypuszczalnie skazanej na zagładę cywilizacji".

Stephen Greenblatt, laureat nagrody Pulitzera za książkę Zwrot. Jak zaczął się renesans


Premiera: 01.06.2021r.


"Brzemię białego człowieka. Jak zbudowano Imperium Brytyjskie", Kazimierz Dziewianowski



Historia początków, rozkwitu i drogi ku potędze największego imperium na świecie

Kim byli ludzie, którzy zbudowali Imperium Brytyjskie? Co nimi kierowało, jak żyli, walczyli i ginęli, jakie musieli pokonać przeszkody? Na kartach tej książki przewija się galeria barwnych bohaterów: korsarz i admirał, zdobywcy Indii, odważny do szaleństwa zdobywca Kanady, opanowany manią imperialną poszukiwacz diamentów, zagadkowy obrońca Chartumu i dziesiątki innych postaci.

Znakomitą książkę Kazimierza Dziewanowskiego czyta się niczym powieść przygodową. Wielkość, odwaga i poświęcenie sąsiadują tu z chciwością, oszustwem i zdradą. Przekonanie o cywilizacyjnej i moralnej misji białych ludzi prowadzi do pogardy dla wszystkich, którzy nie są Anglikami. A zaszczepianie w najdalszych zakątkach globu sprawnej administracji, uczciwego wymiaru sprawiedliwości i nowoczesnej edukacji idzie w parze z przemocą i podstępem wobec opornych tubylców.

Premiera: 1. 06. 2021r. 


"Między aktami" Virginia Woolf 



Ostatnia powieść Virginii Woolf

Jest rok 1939. Letni dzień na wsi w samym środku Anglii. Mieszkańcy domu w Pointz Hall oraz ich goście celebrują codzienne salonowe rytuały. W tym samym czasie na pobliskiej łące wystawiane jest doroczne widowisko w amatorskiej obsadzie. W obu miejscach bohaterowie odgrywają te same role. Na scenę wchodzą: kobieta i mężczyzna, miłość i nienawiść, młodość i starość. Tak jak przed wiekami, tak samo i teraz. A odwieczną harmonię pomaga odnaleźć sztuka.


Między aktami to ostatnia powieść Virginii Woolf. Pisana w trakcie wojny, pomiędzy kolejnymi bombardowaniami Londynu, została ukończona na krótko przed samobójczą śmiercią autorki. Paradoksalnie jedna z najbardziej lirycznych książek Woolf.

Premiera: 09.06. 2021r. 

"Pokój Jakuba", Virginia Woolf



Subtelny świat kobiet i heroiczny świat mężczyzn

Mały chłopiec bawi się na plaży w Kornwalii. Student toczy płomienne dyskusje o literaturze z kolegami na uniwersytecie w Cambridge. Młodzieniec wyrusza w edukacyjną podróż po Europie. W Londynie, Paryżu i Grecji poznaje smak miłosnej przygody.

Historię Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej, opowiadają kobiety jego życia. Podana we fragmentach jako kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń, a przy tym bardzo liryczna i nastrojowa, dla Woolf staje się pretekstem do namysłu nad ludzką percepcją i niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka.

Pokój Jakuba to pierwsza eksperymentalna powieść Virginii Woolf. Jest refleksją na temat różnicy między światem męskim i kobiecym, ale też mocnym manifestem pacyfistycznym.

Premiera: 09. 06. 2021r.


"Powiernik mieczy", Kel Kade


Waleczny jak Conan. Honorowy jak Aragorn. Logiczny jak Sheldon.

 

Rezkin został wychowany i wyszkolony w odosobnieniu w północnych ostępach królestwa Ashai. Całym jego światem była Forteca, a jedyną rodziną - Mistrzowie i Adwersarze. Ale Mistrzowie i Adwersarze nie żyją. Trupy wszystkich zostały dziedzińcu Fortecy. Prawie wszystkich, bo jeden człowiek uniknął rzezi. I to właśnie jego tropem Rezkin wyruszy w świat zewnętrzny. Być może ten człowiek wie, jakiej prawdy nie zdążył przekazać umierający Mistrz. Być może gdzieś tam są ci przyjaciele, których Rezkin ma szanować i chronić. Być może gdzieś tam odnajdzie ostateczny cel swojego istnienia. Najpierw jednak musi odnaleźć się w świecie pełnym małych i dużych ludzi, którzy nie posiadają Umiejętności, nie przestrzegają Zasad a na dodatek ciągle się uśmiechają i rumienią. Słowem: to nie jest świat dla poważnego herosa.


Premiera: 11. 06. 2021r. 


"Pieśń o Achillesie", Madeline Miller



Pod lśniącą zbroją bohatera kryje się człowiek z krwi i kości.

W historii Achillesa obok okrucieństwa i siły jest miejsce na miłość i poświęcenie.

Nad Achillesem, synem króla i pięknej nimfy, ciąży straszliwe fatum. Tylko on może zapewnić Grecji wygraną w wyniszczającej wojnie. Ale zwycięstwo dopełni się wtedy, kiedy zginie.

Zapowiedź tej tragedii nie opuszcza go ani na krok, lecz Achilles nie żyje w jej cieniu. Jest najpiękniejszym, najsilniejszym i najbardziej utalentowanym synem Grecji, złotym dzieckiem, które z czasem przeistacza się w największego bohatera swoich czasów.

Patroklosowi brakuje tego wszystkiego, co ma Achilles. Jest wygnańcem – dziwnym, słabym i nic nieznaczącym. A jednak pewnego dnia między chłopcami zadzierzga się nić przyjaźni…


Kiedy po latach Grecję obiega wieść o porwaniu do Troi pięknej Heleny, Achilles, uwiedziony obietnicą nieśmiertelnej sławy, z innymi bohaterami gotuje się do walki. Razem z nim rusza Patroklos. Jeszcze nie wiedzą, że na polach pod Troją los upomni się o swoje – niezależnie od prób, które podejmą, aby go oszukać.

To opowieść o bogach, królach, nieśmiertelnej sławie i ludzkich uczuciach.

Premiera: 16. 06. 2021 r.

"Arcymag", Charlie Holmberg


Czas na finał porywającego cyklu fantasy!
Po Papierowym magu i Szklanym magu nadchodzi ARCYMAG!

Trudno tropić niebezpiecznego mordercę, kiedy jednocześnie trzeba się uczyć do testu.

Przez cały okres nauki Ceony Twill skrywała sekret, którego nie ujawniła nawet przed swoim mentorem Emerym, z którym zaczęło ją łączyć coś więcej. Odkryła, jak ćwiczyć inne formy magii niż jej własna – umiejętność, którą od dawna uważała za niemożliwą. Jej życie dodatkowo się komplikuje, gdy – aby uniknąć faworyzowania – Emery wysyła ją na test do innego papierowego maga. Niestety ten gardzi ukochanym Ceony i jeszcze gorzej traktuje jego uczennicę. Do tego morderczy przestępca z przeszłości Ceony, Saraj Prendi, ucieka z więzienia. Okrutny Wycinacz, który może zabić ją jednym dotknięciem i zupełnie przypadkiem ma z nią kilka niezałatwionych spraw. Dziewczyna musi stawić czoła przestępcy władającemu jedyną magią, której ona nie posiada. I która może okazać się potężniejsza niż wszystkie jej umiejętności razem wzięte.


Premiera 16.06. 2021r. 


"Pianola", Kurt Vonnegut



Znakomicie napisana antyutopia w kostiumie science fiction i nadzwyczaj aktualna satyra na społeczeństwo zafascynowane komputerami

Ameryka po „drugiej rewolucji przemysłowej”. Maszyny zastępują człowieka w coraz to nowych dziedzinach – od pracy fizycznej do pracy umysłowej z planowaniem na skalę państwa włącznie. Decydowanie o jednostce i przyszłości społeczeństwa to także ich zadanie. Paul Proteus wywodzi się z kasty doktorów – ludzi jak dotąd niezastąpionych maszynami. Przed nim obiecująca przyszłość, jednak porzuca swoje wygodne życie i przyłącza się do buntu tych, którzy chcą powrotu dawnego stanu rzeczy.

W swojej debiutanckiej powieści Kurt Vonnegut we właściwy tylko jemu satyryczny sposób przedstawia społeczeństwo przyszłości lekceważące wartości humanistyczne, a także pułapki, do których może doprowadzić człowieka zbytnia fascynacja technologią.


Premiera: 15.06.2021r.


"Wiedma", Monika Maciewicz



Każda wiedma przechodzi drogę inaczej, bo każdej co innego jest pisane…

Gdy Biwia przybywa na tajemniczą wyspę nad jeziorem Lędo, nie spodziewa się, że tu rozpocznie się jej nowe życie. Pod czujnym okiem swojej starej opiekunki uczy się sztuki bycia wiedmą. Młoda adeptka poznaje tajniki magicznej wiedzy i odkrywa niesamowity świat rytuałów i zaklęć, leczniczych ziół i magicznych stworzeń. Niedługo wyruszy w swoją własną, pełną trudnych wyborów, podróż po krainie, w której czci się lasy, rzeki, słońce i księżyc, a obok ludzi żyją domowniki, kikimory i rusałki.


Premiera: 29.06.2021r. 


"Księga tęsknot", Sue Monk Kidd, 



Długo wyczekiwana nowa książka autorki światowych hitów –Sekretne życie pszczół Czarne skrzydła, które przez wiele tygodni zajmowały pierwsze miejsca listy bestsellerów „New York Timesa”.


Na imię mi Ana. Byłam żoną Jezusa z Nazaretu, syna Józefa. Nazywałam go Ukochanym, a on mnie Małym Grzmotem, zawsze się przy tym śmiejąc. Twierdził, iż kiedy spałam, rozlegało się we mnie dudnienie, niczym dźwięk pioruna dolatujący z dalekiej doliny Nahal Zippori lub jeszcze odleglejszej Jordanii. Nie wątpię, że naprawdę coś słyszał. Odkąd sięgam pamięcią, gnieździły się we mnie tęsknoty, które wzbierały jak nokturny, mącące swymi dźwiękami ciszę nocy.

Tak rozpoczyna się opowieść Any. Młodej Żydówki z zamożnej rodziny, blisko związanej z dworem tetrarchy Heroda Antypasa. Jej los dyktują mężczyźni i tradycje, a przekleństwem nastolatki jest pęd do wiedzy, który nie pozwala się jej podporządkować. Przemożną chęć do wyrażania swoich myśli i spisywania losu kobiet pielęgnuje w dziewczynie ciotka Yaltha, uczona siostra jej ojca, która po latach banicji powróciła w tajemnicy na łono rodziny

Brutalny męski świat zmusza Anę do ucieczki. Dziewczyna rozpoczyna własną podróż przez życie, spisując pomijaną w oficjalnych przekazach historię kobiet początku naszej ery. Jej droga rozpoczyna się w 16 roku w Seforis, a kończy w 60 roku w Egipcie.

Księga tęsknot przedstawia, z kobiecej perspektywy, wydarzenia znane z Nowego Testamentu. To poruszająca, hipnotyzująca powieść, napisana z rozmachem i jednocześnie szacunkiem do religii chrześcijańskiej, ukazująca ludzką twarz Jezusa z Nazaretu i jego życie z Aną.

Premiera: 30. 06. 2020r.


Dajcie znać czy coś Was zainteresowało. A jeżeli nie znaleźliście niczego z mojego zestawienia to dajcie znać na co czekacie w czerwcu. 

Komentarze

  1. Pierwsze cztery książki to mój typ. Niestety prawda jest taka, że Imperium Brytyjskie zbudowano na krwi wielu narodów. Wojny Burskie -XIX wiek, Południowa Afryka - pierwsze obozy koncentracyjne - to właśnie sprawa Brytyjczyków. Cudne zapowiedzi. A więc cztery pierwsze pozycje zapisuję. Pozdrawiam po wczorajszym intensywnym dniu - celebrowaliśmy za miastem Dzień Dziecka. Zaczytanego tygodnia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Ale o tym mówi się bardzo mało. Dlatego cieszę się, że powstają książki na ten temat i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

      Cieszę się, że mieliście udany dzień dziecka i również życzę Ci zaczytanego tygodnia.

      Usuń
  2. Zanotowałam cztery tytuły :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba nic z tej listy mnie nie zaciekawiło :( Ale czekam na Twoje opinie po ich przeczytaniu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż każdy ma swoje upodobania i czeka na inne książki. Na szczęście jest w czym wybierać.

      Usuń
  4. "Pieśń o Achillesie" Madeline Miller to pewnie coś dla mnie. "Kirke" bardzo mi się podobała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja "Kirke" mam w najbliższych planach czytelniczych i mam nadzieję, że uda mi się po nie sięgnąć, więc "Pieśń o Achillesie" będzie naturalnym wyborem jak "Kirke" mi się spodoba.

      Usuń
  5. Trzymam kciuki, aby udało Ci się przeczytać wszystkie książki, na które czekasz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Też mam nadzieję, że uda mi się po nie sięgnąć.

      Usuń
  6. Dodałem na goodreads Brzemię białego człowieka. Przyda się trochę dokształcić w tym trudnym temacie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też myślę, że warto czytać książki na ten temat - moim zdaniem o takich sprawach mówi się zdecydowanie zbyt mało.

      Usuń
  7. Wszystkie książki zaprezentowane we wpisie, to po prostu Top Wszechczasów. Nic tylko sięgnąć i czytać. Ale ten o Wiedmie przykuł moją uwagę najbardziej ze względu na nazwę. To mnie intryguje. ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Lubię takie zestawienia zapowiedzi książkowych, często dowiaduję się z nich o ciekawych publikacjach.
    Ja czekam na "Pieśń o Achillesie", a z tych niewymienionych przez Ciebie na "Zaginioną siostrę" Lucindy Riley, dzisiejszą premierę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dziwię się - w ogóle na "Pieśń o Achillesie" czeka sporo osób.

      Usuń
    2. Pewnie dlatego, że "Kirke" była taką dobrą lekturą ;)

      Usuń
    3. Pewnie tak - i ja w końcu muszę się za nią wziąć.

      Usuń
  9. Szczególnie zainteresowała mnie pierwsza propozycja i "Pianola" Vonneguta.

    OdpowiedzUsuń
  10. Czekam na "Powiernika miecza". Uwielbiam tego typu fantastykę. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też uwielbiam tego typu fantastykę. W ogóle Fabryka Słów robi dobrą robotę.

      Usuń
  11. Sześć książek z tego zestawienia mnie zaciekawiły.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O widzisz - koniecznie daj znać co Cię zaciekawiło.

      Usuń
  12. Ciekawie szykuje się w tym roku. Też lubię Virginię Woolf. Lubię sobie różnicować gatunki w każdym miesiącu. Ostatnio czytałam więcej literatury obyczajowej i powoli mam ochotę na coś innego, może tym razem reportaże wezmę... ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w ogóle nie lubię ograniczać się do jednego gatunku i sięgam po różne książki, co mi wychodzi tylko na dobre.

      Usuń
  13. Może do któregoś z tych tytułów mnie zachęcisz, jeśli będziesz miała okazję przeczytać. A ja czekam na nową książkę Frances Hardinge, Donato Carriego i pewnie coś jeszcze po drodze wpadnie mi w oko :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.