A. Oz, "Pantera w piwnicy"

Parę lat temu jak startowaliśmy ze Stalowymi Czytaczami nie spodziewałam się, że przetrwamy, aż tyle czasu, zakrętów oraz burz w naszym życiu, a co dopiero, że tak bardzo się zżyjemy i będziemy inspirować się nawzajem :). Ostatnio zawitało do nas kilka nowych osób, a w sierpniu nasza "nowalijka" poleciła nam przeczytać na spotkanie "Panterę w piwnicy" autorstwa A. Oz'a, na co chętnie przystaliśmy.



Akcja książki rozgrywa się w Jerozolimie w 1947 roku, niespełna rok przed opuszczeniem Brytyjczyków z kraju, a z zamętu wojny wyłoniło się państwo Izrael. Nastoletni bohater książki, Profi, zmaga się z problemami dojrzewania, ale też czas historyczny, w którym żyje, narzuca mu etos wojownika. Chłopa wie, że wroga należy nienawidzić, jednak wbrew sobie zaprzyjaźnia się z sympatycznym brytyjskim policjantem, co sprawia, że koledzy oskarżają go o zdradę. Profi zastanawia się nad problemem lojalności oraz zdrady w kontekście specyficznego miejsca i czasu, ale sens jego rozważań jest uniwersalny.

"Pantera w piwnicy" to opowieść o dorastaniu młodego chłopaka oraz dziecięctwie Izraela. Jest to prosta historia, która jest zarazem głęboka, lekka, poważna, czuła i ironiczna .

Tą niepozornej wielkości książkę przeczytał nawet mój narzeczony, który czyta w ciągu roku zaledwie kilka książek (słownie kilka...czyli mniej niż 10), co i tak czyni go osobnikiem należącym do jasnej strony mocy :D...w końcu tak wielu naszych rodaków nie czyta nic;]

Jednakże wróćmy do książki. Mnie ona bardzo przypominała inną powiastkę o podobnej tematyce, a mianowicie "Dlaczego nie przyjechałaś przed wojną", o której Wam pisałam >>>TU<<< i chyba dlatego miałam wrażenie, że znam już skądś to co opisał A. Oz. Z tą różnicą, że w "Panterze w piwnicy" mamy dorastającego chłopca, a w "Dlaczego nie przyjechałaś przed wojną" dziewczynkę, która wychowywana jest przez matkę, która ocalała z Holocaustu. 

W obu przypadkach podejmowana jest próba życia w Izraelu - państwie, które jest tak młode, że jeszcze dopiero uczy się funkcjonować. To nie są łatwe opowieści, jednak pokazują nam, że dorastanie i radzenie sobie z traumatycznymi sytuacjami jest wpisane w nasze życie i mimo to, że jest trudne kształtuje nas i nasz charakter. Profi z "Pantery w piwnicy" musi się zmierzyć nie tylko z trudną sytuacją w kraju, w którym żyje, ale również musi się uporać z tym jakie emocje i przeżycia towarzyszą mu w trakcie dorastania, co dla młodego chłopca nie jest łatwe. 




Powody, dla których warto sięgnąć po "Panterę w piwnicy"?
 1. Obraz tworzącego się Izraela oraz problemy młodego państwa. 
 2. Profi - myślę, że wielu z nas odnajdzie się w jego przemyśleniach i problemach wieku dorastania.
 3. Odmienna od Holocaustu tematyka dotycząca Żydów.
Myślę, że warto zapoznać się jak to było z Żydami zaraz po wojnie - szczególnie jeżeli interesuje Was Holocaust - w końcu warto zajrzeć też do świata, w którym ludzie go przeżyli, aby zobaczyć, jak sobie z nim radzili. 

Komentarze

 1. Interesująca ta książka, a pierwszy raz o niej słyszę.Opis na prawdę poruszający.http://spelniaj-twoje-marzenia.blogspot.com/
  Pozdrawiam Serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zauważyłam ją jakiś czas temu w bibliotece, ale dopiero po poleceniu przez koleżankę po nią sięgnęłam.

   Usuń
 2. Do tej pory czytałam raczej relacje drugiej strony. Myślę, że warto poznać też odczucia Żydów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako judaistka z wykształcenia jestem zainteresowana tego typu tematyką, ale do książek tego autora jakoś w ogóle nie było mi po drodze. Czas to zmienic!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie miałam po drodze z tym autorem, ale sięgnęłam po niego dzięki koleżance z Czytaczy.

   Usuń
 4. Książka niezwykle zapewne poruszająca jednak ta tematyka nie do końca mi ,,leży" jest dla mnie za ciężka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No lekka nie jest, ale ja lubię czasem po takową sięgać.

   Usuń

Prześlij komentarz