Nowości wydawnicze marca 2021r.

Wiosnę coraz bardziej czuć w powietrzu, z czego bardzo się cieszę. Mam jednak nadzieję, że nie przejdzie mi chęć na czytanie razem z przyjściem pięknej pogody. Tym bardziej, że już w marcu czeka nas kilka całkiem ciekawych premier. Oto kilka z tych, które mnie zainteresowały:

Therese Bohman, "Utonęła"


Debiutancka powieść autorki dwóch wydanych przez Wydawnictwo Pauza książek: O zmierzchu (2019) i Ta druga (2020).


Krótkie, upalne szwedzkie lato i sielankowa atmosfera południowego regionu Szwecji, Skanii. Marina zostawia za sobą trudny związek oraz burzliwą karierę w Sztokholmie i jedzie w odwiedziny do swej siostry, Stelli. To jej pierwsza wizyta w nowym domu Stelli i pierwsze spotkanie z jej nowym partnerem, pisarzem Gabrielem.

Dom pełen książek, otoczony wspaniałym ogrodem jest tłem dla tej fascynującej, pełnej napięć powieści. Jesteśmy świadkami cichej, choć intensywnej, psychologicznej gry między trójką bohaterów. Nic nie jest takie, jakim się początkowo wydaje. Siostry, duchowo sobie bliskie, nie są w stanie do końca się przed sobą otworzyć. Podczas upalnych letnich tygodni Marina zaczyna dostrzegać, że związek Stelli nie jest idealny. Siostra chce jej coś wyznać, ale to, co naprawdę istotne, pozostaje niewypowiedziane. Marina też ma sekrety. Jej relacje z Gabrielem stają się coraz bardziej intymne i niebezpieczne. Wydają się prowadzić wprost do katastrofy.

Wszechobecny upał i gorąca zmysłowość ostro kontrastują w tej opowieści z lodowatą i złowieszczą grozą tajemnic i strachu. To więcej niż zwykły skandynawski thriller. To powieść, która zagłębia się w kobiecą duszę, a jednocześnie ujawnia wciąż obecny w rzekomo oświeconym i otwartym szwedzkim społeczeństwie ucisk wobec kobiet. To pełna napięcia historia o zauroczeniu, ciszy i zdradzie. Mogłaby z powodzeniem być podstawą scenariusza filmu Hitchocka lub de Palmy.

Premiera: 03.03. 2021

Kamil Janicki, "Damy Władysława Jagiełły"
 

Kamil Janicki, autor m.in. bestsellerowych Dam złotego wieku, powraca do historii kobiet i proponuje pasjonującą opowieść o czterech żonach jednego z najważniejszych władców w historii Polski.

Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska – żony Władysława Jagiełły - wielkiego monarchy, przebiegłego polityka i człowieka, który szczęście w miłości odnalazł dopiero u schyłku swego życia. Wraz z nim na tronie zasiadały kobiety niepospolite, kochane i znienawidzone przez poddanych, zawsze samotne na dworze wawelskim, gdzie ani na moment nie gasły polityczne intrygi.

Jak potoczyłaby się historia Polski, gdyby nie mariaże Jagiełły? Jaki wpływ wywarły żony na jego polityczne decyzje?

Premiera e-book'a: 08.03.2021r.

Premiera książki: 10. 03. 2021r.


Kurt Vonnegut, "Slapstick, albo nigdy więcej samotności!"

Śmieszno-gorzka opowieść o samotności, na którą skazuje nas współczesny styl życia.


Apokaliptyczna wizja oglądana oczami aktualnego króla Manhattanu (i ostatniego prezydenta Stanów Zjednoczonych), a zarazem złośliwie lekceważące spojrzenie na prawdopodobne rezultaty naszych szaleństw. Nawet finał życia, jakie znamy, zmienia się pod piórem Vonneguta w zabawną farsę – finałowy slapstick, który może być żartem Wszechmogącego z nas wszystkich.

Premiera: 09.03. 2021r.

Wiktor Krajewski, "Seksoholicy"


Średnio osiemnaście razy dziennie myślimy o seksie. Oni myślą o nim dużo częściej.

Sylwia na spotkaniach rodzinnych i zawodowych włączała wibrator.

Dla Tomka oglądanie filmów porno było jak słuchanie muzyki.


Konrad potrafił masturbować się cały dzień.


Szymon brał udział w seksie grupowym, który trwał kilka dni.


Agnieszce partner seksoholik zniszczył życie.


Około pięć procent populacji cierpi na seksoholizm. To oznacza, że w Polsce mamy prawie dwa miliony seksoholików. Mijamy ich każdego dnia na ulicy, ale tworzą zamknięte środowisko, do którego bardzo trudno przeniknąć i o którym się nie mówi. Seks zniszczył ich związki, rodziny, kariery, przyjaźnie.

Poznaj historie kobiet i mężczyzn cierpiących na seksoholizm. Do czego byli i są zdolni dla seksu? Jaką cenę zapłacili za swoją chorobę? I jak wygląda ich życie po terapii?

To jest obłęd, w momencie którego nie jestem w stanie myśleć o niczym innym, tylko o spuszczeniu się. Dlatego gdy tylko jest to możliwe, staram się wyjeżdżać z Warszawy. Nie ma tu dzielnicy czy ulicy, która nie przypominałaby mi o tym, że przeruchałem się tam z kimś. To dość straszne, że jedziesz miastem i mijasz dom, centrum handlowe, kino, kamienice i te wszystkie miejsca kojarzą ci się z seksem. Straszne, ale jakże w moim przypadku prawdziwe.
Szymon

Paradoksalnie w seksie bez kontroli ci ludzie odnajdują inną kontrolę. Seksoholiczne objawy pojawiają się, gdy na łeb na szyje wali się co innego. Zachowania w chwili stresu są różne. Jedni kupią i wypiją wino, inni położą się do łóżka spać, jeszcze kolejni odpalą PlayStation i spędzą kilka godzin na grze, jeszcze kolejni pójdą na siłownie. Seks jest w tej samej kategorii.
dr Agata Loewe, seksuolożka i założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności

Premiera: 09.03.2021r.

Daphne du Maurier, "Rebeka"


Powieść nagrodzona National Book Award.


Książka, która zainspirowała Alfreda Hitchcocka i Stephena Kinga.

Ten drugi otwarcie przyznaje, że to jedna z najważniejszych książek w jego życiu.

Teraz w eleganckim wydaniu w twardej oprawie z obwolutą i złoceniami.

Podczas wyprawy na Riwierę Francuską nieśmiała dziewczyna poznaje zamożnego wdowca, Maxima de Wintera, i po krótkiej znajomości zgadza się za niego wyjść. Szczęśliwe chwile kończą się, kiedy małżeństwo przyjeżdża do Manderley – rodzinnej posiadłości Maxima. W mężczyźnie zachodzą niewyjaśnione zmiany, a nowa pani de Winter uświadamia sobie, że w ogóle go nie zna…

Pozbawiona przyjaciół dziewczyna zostaje sama w ogromnej rezydencji, gdzie wciąż unosi się duch poprzedniej żony Maxima – Rebeki – która zginęła tu rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w Manderley…

Wiem, że w naszym kraju to już kolejne wydanie i chyba to podoba mi się bardziej, więc to pewnie to wydanie zagości na mojej półce. ;)

Premiera: 10.03.2021r.

Agnieszka Miela, "Dzieci starych bogów. Śmiech diabła"


Kiedy umiera nadzieja, nastaje czas obłędu. Gdy brakuje wybawców – rodzą się szaleńcy.

Wystarczyła jedna noc, by stracili wszystko, co było im najdroższe. Pozbawieni domu i wiary w lepszą przyszłość zdecydowali się poświęcić życie w imię poprzysiężonej zemsty. Jednak ktoś miał wobec nich inne plany.

Aine i Bertram, potomkowie dwóch Starych Rodów, nie mają pojęcia, że ich losy zostały nierozerwalnie złączone z Ziarnami Relenvel – legendarnymi istotami niemal równymi Bogom. Nie podejrzewają też, że wyrządzone im krzywdy są jedynie elementem gry, której stawka jest wyższa, niż ktokolwiek mógłby sądzić. Tym razem bowiem to ludzie zadecydują o wyniku starcia między bóstwami.

Czy dokonają właściwych wyborów?


Premiera:16.03.2021r.


Elizabeth Chadwick, "Irlandzka księżniczka"


Jedyna córka króla. Jedyna nadzieja kraju.

Irlandia, rok 1166. Aoife MacMurchada ma zaledwie czternaście lat, kiedy jej ojciec, Dermot MacMurchada, król Leinsteru, zostaje brutalnie pozbawiony władzy i zmuszony do ucieczki z kraju. Szuka wsparcia u króla Anglii, Henryka II, w wyniku czego nawiązuje sojusz z Ryszardem z Clare, Silnołukim ("Strongbow"), charyzmatycznym hrabią Strigoilu.
W zamian za pomoc Dermot obiecuje Ryszardowi ziemie, bogactwo i rękę córki, lecz Aoife ma na ten temat swoje zdanie. Owszem, poświęci się dla dobra rodziny, ale zrobi to na własnych warunkach.

"Irlandzka księżniczka" to historia Aoife, występującej w niektórych źródłach jako Ewa z Leinsteru, kolejnej - obok Eleonory Akwitańskiej i cesarzowej Matyldy, znanych z wcześniejszych powieści Elizabeth Chadwick - fascynującej kobiety epoki średniowiecza. To zarazem historia nieustraszonej odwagi i miłości, przedstawiona na barwnym tle Irlandii tuż po najeździe normańskim, u zarania jej państwowości.

Premiera: 18.03.2021r.

Bill Clegg, "Koniec dnia"


Nowa powieść Billa Clegga to fascynująca książka
o rodzinie, pamięci, przyjaźni oraz zaskakujących życiowych zakrętach i powiązaniach. To głęboko poruszająca emocjonalnie opowieść o skomplikowanych więziach, porzuceniach, niszczących tajemnicach, tęsknocie i przebaczeniu. Jej bohaterkami są niezwykłe kobiety. Autor w mistrzowski sposób opowiada ich epickie koleje losu.

Jackie, emerytowaną wdowę z Connecticut niespodziewanie odwiedza niewidziana od 49 lat najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa, Dana, która zupełnie nie wie, dlaczego się w tym miejscu znalazła…

Do hotelu w Pensylwanii przybywa mężczyzna, aby swemu dawno niewidzianemu ojcu opowiedzieć o tym, że sam został wreszcie ojcem. Znajduje go nieprzytomnego na podłodze hotelowego pokoju…

Pracująca jako taksówkarz na Kauai, wyspie hawajskiego archipelagu, 67-letnia Lupita odbiera telefon z kontynentu, który przenosi ją w traumatyczną przeszłość…

Te pozornie niemające ze sobą nic wspólnego wątki Clegg łączy w niezwykle przemyślany sposób. W jeden, wyjątkowy dzień losy bohaterek układają się w całość. Ujawniają się sekrety sprzed ponad pół wieku. Autor w ten sposób przypomina, jak nasze wybory i decyzje stają się dziedzictwem rzutującym nie tylko na naszą przyszłość.

Głęboka i pięknie napisana powieść osiąga mistrzowski poziom w sztuce opowiadania historii. Zwroty akcji sprawiają, że czytelnicy zechcą niejednokrotnie powracać do przeczytanych już fragmentów.

Pierwsza powieść Clegga była powieścią o smutku. Koniec dnia to pełna dwuznaczności i tajemniczości opowieść o próbie naprawienia nieporozumień z przeszłości, mozaika wspomnień, żalu, straty i przebaczenia.

Premiera: 23.03.2021r.

Maja Lunde, "Strażniczka słońca"


Nowa, urzekająca ilustracjami, mądra książka dla młodych czytelników stworzona przez autorki niezapomnianej Śnieżnej siostry!
 
Po zimie nadchodzi wiosna! Czy aby na pewno?
 
 
Kłujące w nos promienie słońca są dla Lilii tylko majaczącym w zakamarkach dziecięcej wyobraźni wspomnieniem. Słońce zniknęło, gdy miała niespełna rok. Jej świat jest szary, ponury i zasnuty deszczem. Dzień zlewa się tu z nocą. A nasiąknięta wodą ziemia od dawna nie rodzi plonów… Skąd zatem dziadek dziewczynki, jedyna bliska jej osoba, co trzy dni przynosi soczyste warzywa i owoce, by nakarmić mieszkańców wioski? Czy to możliwe, że udało mu się wyhodować te cuda w zapuszczonej szklarni, do której broni dostępu? A może skrywa inną tajemnicę? I gdzie, do licha, podziało się słońce?
 
 
Pewnego dnia ciekawość zawiedzie Lilię do zakazanego lasu, na sekretną ścieżkę, do ukrytej, zielonej doliny… Dziewczynka odnajdzie przyjaźń i znów poczuje na twarzy ciepłe promienie! Jednak czy mają one jedynie życiodajną moc?
 
Strażniczka Słońca to pełna przygód opowieść o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, ale też o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku. Bo to właśnie zimę, wiosnę, lato i jesień norweskie autorki postanowiły uczcić cyklem pięknych książek.

Premiera: 24.03.2021r. 

W marcu pojawi się jeszcze kilka ciekawych tytułów - chociażby kilka książek Sandersona w cudownych okładkach. Wspomnienie o wszystkich ciekawych nowościach tego miesiąca jest niemożliwością. Dlatego zdecydowałam się wspomnieć tylko o kilku, na które szczególnie czekam i, po które chciałabym kiedyś sięgnąć. 

Tymczasem dajcie znać czy czekacie na coś konkretnego w tym miesiącu. 

Komentarze

 1. Zainteresowała mnie książka pt. "Seksoholicy". To może być interesująca lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, że może być ciekawa. Mam nadzieję, że uda mi się ją kiedyś przeczytać.

   Usuń
 2. Żadna z powyższych premier nie wzbudziła mojego większego zainteresowania. Ale to dobrze, bo na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam co czytać, ale w sumie w każdym miesiącu pojawia się coś ciekawego, co przykuwa moją uwagę.

   Usuń
 3. Vonnegut i Miela brzmią interesująco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedne z tych powieści, których jestem ciekawa najbardziej.

   Usuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o żadnej z nich, ale rzadko jestem na bieżąco. Parę pozycji mnie zainteresowało - szczególnie te historyczne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja lubię śledzić co nowego w trawie piszczy - szczególnie w przypadku moich ulubionych wydawnictw.

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Mnie książki Pauzy kuszą już od dawna. Póki co na półce mam "Tą drugą" i jak ta mi będzie odpowiadać to pewnie sięgnę po następne.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe propozycje. ;) Nie wiem jeszcze na którą się skuszę, bo mam już wybrane książki na najbliższy czas. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam już wybrane książki na najbliższy czas, ale mam nadzieję, że przynajmniej po większość publikacji z tego zestawienia uda mi się sięgnąć. No i takie zestawienia przydają mi się na później, żeby pamiętać o tych wszystkich książkach, które wydały mi się ciekawe.

   Usuń
 7. Kolejna książka Janickiego brzmi naprawdę dobrze :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę i mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać.

   Usuń
 8. Szykuje się ciekawy miesiąc! <3

  OdpowiedzUsuń
 9. oj, pierwsza bardzo mnie kusi <3 :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że ta pierwsza wzbudza największe zainteresowanie. ;)

   Usuń
 10. Ja przede wszystkim czekam na Brandona Sandersona w tym miesiącu i nową biografię Sylvii Plath, ale kilka tytułów z twojej listy również mnie zaciekawiło.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sanderson i Plath też mnie kuszą, aczkolwiek bardziej jestem ciekawa tych książek, o których wspomniałam w notce.

   Usuń
 11. Pierwsza pozycja najbardziej mnie zaciekawiła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że ta pierwsza książka wzbudza największe zainteresowanie. Z wrażenia chyba, aż sobie kupię i zrecenzuję na blogu. :)

   Usuń
  2. Chętnie przeczytam Twoją recenzję, może i ja ją kupię ;D

   Usuń
 12. Jest w czym wybierać. Ja jednak czekam na inne premiery. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem - w końcu mamy nieco inne gusta czytelnicze.

   Usuń
 13. Czuję się taka oblatana, bo zarówno Krajewskiego, jak i Mielę kojarzę i obserwuję od dawna :D Pewnie dlatego czekam najbardziej właśnie na ich książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz. Ja dopiero ostatnio zaczęłam się natykać zarówno na książki Krajewskiego, jak i Mieli. Ale mam nadzieję, że te książki będą dopiero początkiem znajomości z ich twórczością.

   Usuń
 14. Wiele dobrego. Jest w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak. W sumie w marcu wychodzi tyle dobroci, że każdy znajdzie coś dla siebie.

   Usuń
 15. Odpowiedzi
  1. Mnie też i mam nadzieję, że będę miała szansę po nich sięgnąć.

   Usuń

Publikowanie komentarza

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.