Jak pomóc osobie, która ma niepewną sytuacje w domu i musi się wyprowadzić i ma niestabilną sytuację finansową.

         Moje doświadczenia zawodowe i wolontariackie nauczyły mnie, że nie zawsze wystarcza poklepanie po ramieniu, ale poza wysłuchaniem kogoś czasem trzeba realnie pomóc – a przynajmniej pokazać możliwości wyjścia z danej sytuacji. To sprawia, że drugiej osobie na prawdę potrafi ulżyć. Kilka dni temu rozmowa z moją koleżanką, która znalazła się w trudnej sytuacji uświadomiła mi, że ludzie nie wiedzą o miejscach, do których mogą się zgłosić, aby ruszyć z miejsca. Po prostu to jest mało dostępna wiedza. Zupełnie nie wiem czemu. 

         Dzisiaj chciałabym Wam napisać kilka słów o miejscach, które umożliwią rozpoczęcie nowego życia w kryzysowej sytuacji. A przynajmniej dają czas na stanięcie na nogach. Mam nadzieję, że nieco pomogę tym, którzy albo są zmuszeni wyprowadzić się z domu, a nie mają ustabilizowanej sytuacji finansowej. 

1. Ośrodki Interwencji Kryzysowej

Nie wiem jak w innych miastach, ale u mnie ośrodek interwencji kryzysowej połączony jest z hostelem. Hostel służy za całodobowe schronienie dla osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, a ich rodzina nie jest w stanie udzielić im schronienia i pomocy. Z tego co przeczytałam na ich stronie to zadania hostelu dotyczą osób doświadczających przemocy, ofiar pożarów, powodzi, katastrof budowlanych i innych sytuacji uniemożliwiających pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania. 

Komu hostel nie może zapewnić pomocy? 
 • Osobom bezdomnym. Wyjątkiem jest okres zimowych, dużych mrozów, a wszystkie ośrodki pomocowe w miarę możliwości muszą udzielić pomocy. 
 • Dzieciom bez opiekuna/rodzica, ze względu na to, że te w razie potrzeby są kierowane do odpowiednich placówek.
Tak przynajmniej jest w moim mieście. Więcej znajdziecie na stronie internetowej: http://www.sowiik.pl/


2. Stowarzyszenie Pomocy Dziewczętom

To bardzo pomocna organizacja dla dziewcząt w wieku 18 - 30 r. ż. Przede wszystkim stowarzyszenie prowadzi hostel, a jego pracownicy pomagają dziewczętom w rozpoczęciu życia w nowym mieście. To stowarzyszenie prowadzi hostele w Warszawie i Krakowie.

Kiedy ja zamierzałam przeprowadzić się do Warszawy to, żeby zamieszkać tam na rok, najpierw trzeba było przejść dwutygodniowy kurs, który obejmował np. poradnictwo zawodowe i przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Pierwszy miesiąc był przystosowawczy i nie ponosiło się żadnych opłat, następnie koszt miesięczny był 200 zł. Jednak do tej pory to wszystko mogło się zmienić, więc jak chcecie wiedzieć coś więcej to odsyłam Was na stronę stowarzyszenia: http://www.pomocdziewczetom.pl/

3. Inne instytucje stowarzyszenia.

         Poza tym warto rozejrzeć się w swoich miejscowościach za instytucjami i stowarzyszeniami, które pomagają osobom z Waszym problemem. Paradoksalnie w tak zwanym MOPSie niestety nie zawsze Wam pomogą tak jakbyście chcieli, ale może Was gdzieś pokierują. Dlatego warto czasem ruszyć znajomych, bo może oni coś wiedzą. 

Zatem jest trochę możliwości i czasem warto wiedzieć o kilku placówkach, bo niechcący mogą nam się przydać. 


A co zrobić kiedy nie ma się odpowiedniej wiedzy, żeby pomóc innym

Wystarczy podejść do tego po ludzku i poza poklepywaniem po ramieniu wystarczy przysiąść przed kompem i poszukać w internecie możliwości, które pomogą nam ruszyć z miejsca. 

Zauważyłam, że wiedza o tych placówkach czasem się przydaje - nie tylko osobom, które pracują w instytucjach pomocy społecznej czy w charakterze pedagoga, ale potrafią pomóc w życiu codziennym. 
Zatem podajcie dalej;)

Komentarze

 1. Bardzo przydatny wpis. Ja sama także nie wiedziałam gdzie powinna zgłosić się taka osoba. Sama pomyślałabym tylko o MOPSie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)

   Tak sobie pomyślałam, że podzielę się tymi informacjami, bo nie każdy musi to wiedzieć, a czasem może się przydać.

   Usuń
 2. Wcześniej jakoś nie zastanawiałam się nad takimi sytuacjami życiowymi, ale masz rację, że warto posiadać taką wiedzę, aby pomagać. Bardzo przydatny wpis. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Zresztą ja planuję zrobić całą serie podobnych notek, bo to co dla mnie jest oczywiste nie zawsze musi być takie dla innych.

   Usuń
 3. BARDZO ważna informacja. Według mnie tego typu konkretne dane mogą się okazać szalenie istotne, gdy dojdzie do tego typu sytuacji, o której piszesz: ktoś realnie poszukuje pomocy i potrzebuje "na teraz" (albo na wczoraj). To mniej więcej tak jak posiadanie w głowie numerów alarmowych (straż, pogotowie, policja) czy nawet czegoś w stylu najważniejszych zasad (umiejętności) pierwszej pomocy.

  Tak więc biję brawo i trzymam kciuki za tego typu wpisy! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz