Czym jest wolontariat?

Jak zapewne zauważyliście mając chwilę wolnego masowo produkuję notki, dając upływ swojej wenie twórczej oraz grafomaństwu;). Później mogę nie mieć ani czasu, ani rzeczonej już weny, zatem korzystam póki mogę;). 

Dzisiaj chciałabym Wam napisać kilka słów o bardzo ważnej dziedzinie mojego życia. A mianowicie o wolontariacie, który ma znaczący wpływ na moje życie. 

Wolontariuszką jestem już od czasów liceum i korzyści wypływające z działania wolontarystycznego mogłabym wymieniać bardzo długo. 

Wolontariat jest to dla mnie m. in.: 
 • szkoła charakteru, 
 • możliwość poznania ciekawych ludzi, 
 • szansa na sprawdzenie czy nadajemy się do jakiegoś zawodu;
 • możliwość przełamania własnych barier i rozwoju osobowości;
 • szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz kontaktów zawodowych, i wiele innych. 
Mogłabym jeszcze wymieniać i wymieniać, ale moglibyście tego nie znieść, więc Wam daruję (w końcu jeszcze na fali aury bożonarodzeniowej jestem, więc jeszcze nie pluję jadem i nie gryzę tak jak to bywa na co dzień;)). 

Według utartej definicji wolontariat to świadoma, dobrowolna oraz bezpłatna praca na rzecz innych (ludzi, zwierząt, przyrody). Jednakże wolontariatem nie możemy nazwać pracy wykonywanej na rzecz rodziny, znajomych czy też przyjaciół (tudzież sąsiadów). 
W tym miejscu, aż się prosi, żeby zaznaczyć również to, że określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, ale wykonywana bez wynagrodzenia finansowego. Każdy doświadczony wolontariusz powie Wam, że wolontariat nigdy nie jest bezinteresowny, bo zawsze przynosi jakieś niematerialne korzyści dla wolontariusza - chociażby takie, o których wspomniałam wcześniej. 

Muszę przyznać, że mimo mojego doświadczenia w tej dziedzinie wciąż ona mnie zaskakuje. Chyba głównie przez to, że jest to sfera życia społecznego, która bardzo prężnie się rozwija - zwiększa się świadomość na temat wolontariatu, co sprawia, że zwiększają się również możliwości i zakres działań, które może wykonywać wolontariusz. I to właśnie jest niesamowite, że robiąc coś na rzecz innych oraz na rzecz np. środowiska lub kultury mamy szansę się rozwinąć i wiele zyskać, chociaż wiele osób wciąż jeszcze nie docenia siły wolontariatu i wolontariuszy. Co więcej, coraz więcej instytucji zatrudnia osoby, które koordynują wolontariatem w danej placówce;). 

Komentarze

 1. fajna informacja o wolontariacie, ale brakuje mi czegoś, wiem, że jesteś koordynatorem wolontariatu przy mops-ie, może napisałabyś coś o akcjach w których brałaś udział albo o akcjach w których potencjalni chętni mogli by się zaangażować, a tak uważam że notka jest całkiem konkretna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uznałam, że jak na jedną notkę będzie to za dużo informacji;), a tak to zrobię cykl nie za długich notek na ten temat. Wydaje mi się, że wtedy inni będą mieli szansę lepiej przyswoić informacje na ten temat;)

   Usuń
 2. świetny post :)
  Super że angażujesz się w wolontariacie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A na co dzień plujesz jadem? Coś trudno mi w to uwierzyć... ;) Słuszny post!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem mi się zdarza;), bo nie mam wyboru;), ale normalnie to chyba nie jestem groźna;)

   Usuń
 4. Bardzo dobry wpis na temat wolontariatu! OGROMNIE podoba mi się to, że podkreślasz, iż nie jest to bezinteresowna praca, pomimo że wykonywana bez wynagrodzenia. No i pokazywanie korzyści jakie ma wolontariusz też jest na pewno czymś istotnym dla osób, które chciałby spróbować (i sprawdzić się przy okazji) tej formy pracy.

  Według mnie warto byłoby (o ile już tego nie było) opublikować coś w rodzaju "dekalogu wolontariusza" - listy, która pokazuje najbardziej istotne sprawy na które powinien uważać a jednocześnie kolejna lista (albo wpis) pokazująca przykładowe KONKRETNE korzyści, które można mieć dzięki angażowaniu się w wolontariat. Podejrzewam, że niewiele osób jest świadomych tego jakie możliwości (zwłaszcza te związane ze sprawdzaniem samego siebie i braniem odpowiedzialności za to czego się podejmujemy) daje tego typu praca (aktywność).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie planuję całą serię notek o wolontariacie, ale nie chcę zamęczać ani zbyt dużą częstotliwością notek na ten temat, ani nadmiarem informacji w jednej notce;).
   Planuję m. in. notki o kodeksie etycznym wolontariusza, notkę poświęconą korzyściom i tym co daje wolontariat (będą w niej już bardziej konkretne informacje) i inne;). Np. od nowego roku postaram się publikować coś raz w tygodniu, żeby nie zanudzić, ale też żeby ludzie mieli na co czekać;).

   Usuń

Prześlij komentarz