J. Puchalska, "Polki, które zmieniły świat"

"Polki, które zadziwiły świat" Joanny Puchalskiej, to książka, której lektury nie mogłam sobie odmówić, ze względu na 13 historii o naszych rodaczkach, które nie godziły się na przeciętne życie. 

Twórcze, pracowite, piękne i eleganckie - w burzliwych czasach przejmowały odpowiedzialność za rodzinę, zapewniały jej przetrwanie, a niektóre towarzyszyły mężczyznom w walce. Powyższa pozycja opowiada o kobietach, które były patriotkami i chlubnie zapisały się w historii naszego kraju. 

Za pośrednictwem wydawnictwa Muza dostaliśmy do ręki historie o kilkunastu Polkach, wśród których jest m. in. Izabela Czartoryska - wielka dama doby rokoka i oświecenia. To właśnie z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Dodatkowo możecie poznać np. historię pierwszej Polki, która utrzymywała się z zawodu lekarza, która leczyła również żony i nałożnice tureckiego sułtana. Poznacie też inne wspaniałe kobiety, które zadziwiają swoją postawą i życiem. 

Zawsze trudno mi jest pisać o tego typu książkach, bo je trzeba po prostu przeczytać. Dla mnie "Polki, które zadziwiły świat", to kolejna publikacja, która uświadamia mi jak bardzo źle wykładana jest historia w szkołach. A to dlatego, że dużo się mówi o wielkich wodzach, wojnach, traktatach, sojuszach, bitwach i innych wydarzeniach, ale o tym co dokonały kobiety i jaki wpływ miały na dzieje poszczególnych krajów czy świata jest niewiele. Mam nadzieję, że będzie coraz więcej tego typu publikacji, które uświadomią nam, że wkład kobiet w historię swojego kraju nie ogranicza się tylko do biernego godzenia się na decyzję mężczyzn i bycie sanitariuszkami w czasach wojny. Okazuje się bowiem, że rola kobiet jest w znacznej mierze przemilczana i to niesłusznie...tak jakby to co robiły nie miało większego znaczenia...

Komentarze