Plakaty noncontrol prints

Jakiś czas temu w moich drzwiach stanął Pan Kurier wręczając mi do ręki tekturową tubę z całkiem oryginalną zawartością. Bardzo się ucieszyłam, bo nie dość, że długo czekałam na to co jest w środku, to jeszcze od dawna chciałam mieć coś takiego. 

Była to przesyłka z noncontrol prints :)

Powyższa firma idzie trochę na przekór obecnym trendom i zamiast w kierunku druku cyfrowego idzie bardziej w stronę wykorzystywania starych technik druku. W tym przypadku to znaczy, że wykorzystują typografię oraz technikę podobną do linorytu, w połączeniu z autorskimi metodami. Twórcy są w stanie powielać poszczególne prace, ale nigdy nie są one takie same, ze względu na to, że nie wykorzystuje się druku cyfrowego. 

Co wyjątkowego jest w pracach z nonconrtol prints? 

Otóż stosowanie farb pozostawiających fakturę, którą czuć w dotyku, a druk sprawia wrażenie wypukłego i nieregularnego. I faktycznie tak jest :), w mojej przesyłce znalazły się dwa plakaty. Jeden w formacie A4, a drugi sporo większy. 

Ten większy na razie zawisł na drzwiach jednego z pokoi w moim mieszkaniu, jednak docelowo go oprawię i zawiśnie na ścianie, ponieważ nie chcę go zniszczyć. 

Na pierwszy rzut oka jest to zwykły minimalistyczny plakat z nadrukowanym napisem zamieszczonym w kole. Jednak jeżeli przyjrzeć się bliżej widać, że jest coś, co go wyróżnia, albowiem nie da się nie zauważyć, że jest on ręcznie robiony, gdyż po prostu widać, że jest namalowany farbą, a nie po prostu wydrukowany. Zresztą to potwierdzają nasze dłonie, kiedy dotkniemy tej pracy i poczujemy pod palcami strukturę, której po prostu nie ma w wydrukowanych pracach. 

Praca w mniejszym formacie jeszcze szuka swojego miejsca, ale w końcu muszę.  się wybrać przynajmniej po jakąś antyramę. 
Obie prace poza tym, że różnią się tym co na nich jest, są wykonane inną techniką lub po prostu rysunki zostały nałożone inną farbą. Serce jest bardziej chropowate i matowe, czego brakuje w drugim przypadku. Na obu plakatach czuć nierówności, co sprawia, że czujemy, jakby ktoś wykonał to specjalnie dla nas. 

Noncontrol prints produkuje jeszcze więcej wzorów, których jestem bardzo ciekawa i chciałabym je mieć. Być może tak się stanie, jednakże na razie muszę zadowolić się tymi, co i tak mnie cieszy ;). 

Ze strony producentów powyższych plakatów dowiedziałam się, że wykonanie takiej pracy potrafi trwać nawet kilka tygodni, co sprawia, że jeszcze bardziej docenia się pracę włożoną w ich wykonanie.

Trzeba przyznać, że ten rodzaj sztuki jest dość oryginalny i na pewno nie trafi do wszystkich. Jednak moim zdaniem efekt końcowy jest wart uwagi. Szczerze mówiąc osobiście bardzo ucieszyłabym się, gdybym dostała w prezencie z jakiejś okazji więcej tego typu plakatów, bo bardzo przypadły mi do gustu. 

Po więcej zapraszam Was na stronę: http://nocontrolprints.com/

Komentarze

  1. Bardzo oryginalnie i estetycznie się prezentuje. Niby prostota ale ma w sobie to coś! Sama chętnie bym takie powiesiła w swoim pokoju. :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również chętnie zobaczyłabym u siebie na ścianie coś takiego :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz